Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Başkan Şimşek “Beş milletvekili, onlarca bürokratı, onlarca STK’sı olan Sivas Sahipsiz!”

Başkan Şimşek “Beş milletvekili, onlarca bürokratı, onlarca STK’sı olan Sivas Sahipsiz!”
25 Ağustos 2020 - 17:54

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, kamuoyuna seslenerek, “Beş milletvekili, onlarca bürokratı, onlarca STK’sı olan Sivas böyle gün geçtikçe sahipsizleşecekse bu bizlerin ayıbıdır.

Başkan Şimşek “Beş milletvekili, onlarca bürokratı, onlarca STK’sı olan Sivas Sahipsiz!”

Gelin hep birlikte Sivas’ın sahipsiz olmadığını hatırlatalım.Sivaslının hakkını savunmayıp temsil görevini yerine getiremiyorsak,bulunduğumuz konumları hiç işgal etmeyelim bırakalım bu işi,bizlere de yazıklar olsun.” dedi.

21 Ağustos 2020 günü Resmî Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile “Yatırımlarda Devlet Yatırımları Hakkında Kararda” değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklerle bazı illerin teşvik anlamında bölgesi değişirken Sivas ise teşvik konusunda eskisi gibi 4. bölgede kaldı.

Sivas’ın teşvikte 6. Bölgeye çıkması beklenirken açıklanan karar ile geçmişte olduğu gibi Sivas 4. sırada kalırken, Sivas merkezden konu ile ilgili çok fazla bir açıklama yapılmazken, bu kez sert açıklama ilçelerden geldi.

Şehir merkezindeki STK’lar teşvik konusunu yüzeysel değerlendirirken en sert tepki ise Sivas’ın Zara İlçesinden Zara Ziraat odası Başkanı Zeki Şimşek’ten geldi

Şimşek, yaptığı açıklamada,“Bu ayıpta bize yeter!!”diyerek “Beş milletvekili, onlarca bürokratı, onlarca STK’sı olan Sivas böyle gün geçtikçe sahipsizleşecekse bu bizlerin ayıbıdır.” diyerek şu açıklamayı yaptı.

“HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

“Kıymetli hemşehrilerimiz, bilindiği üzere yıllardır Sivas’ımızın yatırım teşvik programındaki yerinin destek oranlarının ve önceliğinin daha yüksek olduğu 6.bölge içerisinde yer almasını bütün Sivas olarak istiyor ve bekliyorduk. Fakat yeni yayınlanan programda maalesef Sivası’ın 6.bölgeye alınmasını bırakın, teşvik önceliğinin daha düşük olduğu 4.bölgeye alınmış olduğunu bir üzüntü ve hayal kırıklığı ile görmüş olduk.

“BİZLERE YAZIKLAR OLSUN”

Bir çiftçi topluluğu olan Ziraat Odaları’nın bir temsilcisi olarak öncelikle en büyük eleştiriyi bu manada kendimize yapmamız gerekiyor. Hiç kimseye suç atmaya gerek yok 16 Ziraat Odası Başkanının olduğu Sivas’ta çiftçinin üreticinin hakkını savunmayıp temsil görevini yerine getiremiyorsak bizlere de yazıklar olsun.

Son yıllarda yaşanan ekonomik vaziyet, bir de üstüne böyle yanlış politikaların uygulanması zaten imkanları kısıtlı olan Sivas’ta insanları gün geçtikçe geçinemez hale getiriyor.

Değerli hemşehrilerim bunlar hepimizin bildiği gerçekler. Hiç politikaya siyasete gerek yok. Sözün özü şu ki;

“SİVASLININ HAKKI ARANMAYACAKSA BULUNDUĞUMUZ KONUMLARI HİÇ İŞGAL ETMEYELİM”

Beş milletvekili, onlarca bürokratı, onlarca STK’sı olan Sivas böyle gün geçtikçe sahipsizleşecekse bu bizlerin ayıbıdır. Buradan bütün Sivas STK’larına kamuoyu huzurunda açık çağrımdır. Böylesi günde Sivas’ın, Sivaslının hakkını aramayacaksak eğer, bulunduğumuz konumları hiç işgal etmeyelim bırakalım bu işi!

Başta beş Milletvekilimiz olmak üzere Ticaret, Esnaf, Ziraat odaları ve diğer meslek odaları olarak bir araya gelerek hiçbir siyasi amaç gütmeden Sivas’ın sahipsiz olmadığını hatırlayalım ve hatırlatalım.” şeklinde ifade etti.

ALINAN YENİ KARARLA, YATIRIM TEŞVİK UYGULAMASI BÖLGELERİ;

• 1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla ve Tekirdağ,

• 2. Bölge: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Bozcada ve Gökçeada ilçeleri hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya ve Yalova,

• 3. Bölge: Adana, Burdur, Düzce, Gaziantep, Karaman, Kırıkkale, Kütahya, Mersin, Samsun, Trabzon, Rize, Uşak ve Zonguldak,

• 4. Bölge: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Nevşehir ve Sivas,

• 5. Bölge: Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane,Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli ve Yozgat,

• 6. Bölge: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van ile Bozcada ve Gökçeada ilçeleri olarak yeniden düzenlendi.

Düzenlemeye göre, faiz veya kâr payı desteği tutarı, bölge ayrımı olmaksızın AR-GE ve çevre yatırımlarında 1 milyon TL’den 1,8 milyon TL’ye çıkarıldı.

Kullanılmış makine ve teçhizat ile belediyelerin yapacağı yatırımlar için faiz ve kar payı desteği uygulanmayacak.

Ancak yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik kullanılmış komple tesis yatırımları bundan muaf olacak.

Beşinci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanacak öncelikli yatırım konuları arasına asgari yatırım tutarı aranmaksızın ihtisas serbest bölgelerinde gerçekleştirilecek yazılım ve bilişim ürünleri üretimi yatırımları da eklendi. Bizim Sivas / Hakan BAKAR

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]