SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor
Bu haber 02 Haziran 2017 - 16:26 'de eklendi

Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

Eski Sanayi de dönüşüm için engel kalmadı. Alınan bakanlar kurulu kararının Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanması ile Kentsel Dönüşüm Kapsamına alındı.

Cumhurbaşkanının onayından sonra Resmî gazetede yayınlanan karar neticesinde Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Bölgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkında kanunun 2’nci ve ek 1’inci maddelerine göre, Bakanlar Kurulu’nca Eski Sanayi’nin Kentsel Dönüşümü onaylandı.

Konu hakkında basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Sami Aydın, “Daha önce bölgede atılmış adımlar var, 5393 sayılı yasa kapsamında 2012 yıllında atılan adımlar vardı. Yasayla ilgili bir yönetmelik olmadığı için uzlaşmayla ilgili belirsizlikleri beraberinde getirmişti. Türkiye genelinde yaşanan sorunlardan sonra 2013 yılında 6306 sayılı yeni bir kentsel dönüşüm yasası çıkarıldı.” ifadesini kullandı.

Bu yasada uzlaşmaya yönelik maddeler olduğuna vurgu yapan Başkan Aydın, “Bu anlaşmayla mülk sahiplerine maksimum 36 ayı aşmadan kira yardımı yapmak söz konusu dolayısıyla mülk sahipleri kira yardımı alabilecekler, kiracılarda bir kez taşınma ücreti alabilecekler. Yine yapılacak projeler bakanlık tarafından karşılanacak. 6306 sayılı kanunun yönetmelikleri de uzlaşmaya yönelik avantajlar oldukça fazla… Halkın büyük bölümünün kentsel dönüşümü kabul etmesi durumunda projenin önünde engel kalmaması gibi çok önemli avantajlar var. Bu yasanın bizi daha ileri götüreceğini düşünerek böyle bir adımı 2016 yılında atmıştık. Bakanlar Kurulu’nda onaylandıktan sonra başbakanımız ve cumhurbaşkanımızın onaylamasıyla birlikte resmî gazete de dün itibarıyla yayınlandı. İnşallah süreç hızlanacak ve burası şehre yakışır şekilde hem mülk sahiplerinin hem de şehrin kazanacağı bir yapıya kavuşacak.” ifadesini kullandı.

Sivas Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Sivas Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Sivas Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi

http://www.sivas.bel.tr/icerik/6/2950/donusum-basliyor.aspx


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA