DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.327,83 0.862

Sivas Belediyesi işçileri sola teslim edilmek üzere

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas Belediyesi işçileri sola teslim edilmek üzere

Sivas Belediyesi’nde onlarca yıldır sağın elinde olan sendika sola doğru kaymaya devam ediyor… AK Parti’nin Sivas’ta belediye seçimlerini kaybetmesi sonrasında BBP’nin adayı Adem Uzun Sivas Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanarak yeni başkan seçildi.

Sivas Belediyesi işçileri sola teslim edilmek üzere

Uzun’un başkan seçilmesinin ardından hızlı bir şekilde soluğu Sivas’ta alan sol tandanslı Belediye İş Sendikası, Genel Başkan Mustafa Destici‘de dahil olmak üzere Adem Uzun ve BBP’li bir çok isimle görüşmeler gerçekleştirdi.

Üye sayısı sıfırken bu günlerde bu sayı 250 civarına yükselen sendikanın, Başkan Adem Uzun’un sendika temsilcilerinin önünü açması ile çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor..

Mevcut yetkili sendika HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası üye sayısı her geçen gün azalırken sendikanın şuan ki üye sayısı 800’lere kadar gerilemiş durumda…

Toplam 2 bin çalışanı olan Özbelsan’da yetki el değiştirecek mi yakın zamanda görülecek…

Özellikle Demiryol-İş Sendikası Sivas Şubesi eski Başkanı, şuan ki Özbelsan Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Kütük’ün belediyede, Hizmet–İş sendikasının yetkisinin son bularak sol tandanslı Belediye İş Sendikasına yetkinin geçmesi için mücadele verdiği de gelen iddialar arasında…

ADIM ADIM YETKİYE GİDEN SENDİKA CHP’YE BÖYLE OY İSTEDİ

Türk İş Konfederasyonuna bağlı Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul‘un, CHP’li Veli Ağbaba ve Özgür Özel ile birlikte 23 Haziran seçimleri öncesinde CHP adayına oy istediğine dair görüntüler hafızalarda tazeliğini korurken, Yurdakul, “23 Haziran hakkın tecelli etme günü. Sizlerden ricam şu; Bir oydan ne olur demeyin biri iki yapmak ikiyi dört, dördü sekiz, ne kadar üzerine koyarsanız koyun çok anlam ifade edecek. Eşinize dostunuza ulaşın. Her şey çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Yurdakul’un bu konuşması ‘sendika’ yapısını da ortaya koydu.

ADEM UZUN’DAN “SOL” SENDİKAYA TEŞVİK

31 Mart Yerel Yönetim Seçimleri sonrasında Sivas Belediye Başkanı olan Adem Uzun, Sivas Belediyesi personellerine olan desteğini sendikal alana da çekerek, “Her birinizin Sendika tercihine koşulsuz saygı duyduğumu ifade ediyor, sendikal özgürlüğünüzün arkasında durduğumu bilmenizi istiyorum. ” dedi.

Başkan Adem Uzun, Sivas Belediyesi’nde ki personellerine mesaj göndererek sendika seçimi konusunda serbest bıraktı.

“Kıymetli Ekip Arkadaşlarım; Her birinizin sendika tercihine koşulsuz saygı duyduğumu ifade ediyor, sendikal özgürlüğünüzün arkasında durduğumu bilmenizi istiyorum. Sendikaya tercihin demokratik bir hak olduğu bilinciyle kişilerin diledikleri sendikaya üye olup diledikleri sendikadan ayrılma kararı tamamen bireysel bir tercihtir. Belediye Başkanınız olarak bu tercihe müdahalem kesinlikle düşünülemez. Her sendikaya karşı eşit mesafedeyim. Kesinlikle bir sendika lehine de taraf değilim. Bu vesile ile her birinizi ayrı ayrı selamlıyor, huzurlu mesailer diliyorum.”

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP