REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Sivas'ın Eğitim'de ki Başarısızlığının Sebeplerini Büyük Sivas Analiz EdiyorBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

19 Ekim 2021 - 11:14

Sivas’ın Eğitim’de ki Başarısızlığını Büyük Sivas Analiz Ediyor

Son Güncelleme :

29 Haziran 2019 - 1:56

Sivas’ın Eğitim’de ki Başarısızlığını Büyük Sivas Analiz Ediyor

Sivas’ın eğitim anlamında ki gerilemesi en başta velileri daha sonra da konunun ilgililerini korkutuyor. Sivas, LGS’de 2018 yılında Türkiye 38’nci si iken bu yıl 59’uncu sıraya geriledi. Bu durumun nedenlerini ise Büyük Sivas analiz edecek… Yazı dizisi başlıyor…

Sivas’ın Eğitim’de ki Başarısızlığının Sebeplerini Büyük Sivas Analiz Ediyor

Öncelikle sıcağı sıcağına konuyla ilgili bugün açıklama yapan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Sivas 1 No’lu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz’in ifadeleriyle analize başlayalım.

Temiz derki, “2019 ortaöğretime geçiş sınavına giren öğrencilerin performansları masaya yatırılmalıdır. 2018 LGS’de 81 il arasında 38’inci sırada yer alan Sivas, 2019 LGS’de niçin 21 sıra birden gerileyerek 59’uncu sırada yer aldı? Son yıllarda eğitim alanında en fazla kamu yatırımı alan 1’inci il Sivas olurken, eğitim alanında ilimizdeki bu kötü gidişatın sorgulanması gerektiğine inanıyoruz”

Bu başarısızlığın ana sebebi aslında 2018 yılından 2019 yılına kadar olan süreç değil. Yani Temiz’in sorusu eksik hatta yanlış… Çünkü sistematik olarak eğitim anlamında bir düzen işletilmiş durumda.

Sadece Sivas’ta mı tabiki hayır ama maalesef her anlamda olduğu gibi bu konuda da Sivas nasibinin çoğunu olumsuzluktan yana alıyor.

Şimdi gelelim ne demek istediğimize…

2014 yılında değiştirilen yönetmelikle Türkiye’de o anda görev yapan mevcut tüm okul müdürleri görevden el çektirildi.

Sivas’ta başarılı başarısız ayrımı yapılmadan senin adamın benim adamım mantığıyla hareket edilerek mevcutların en az %95 i yenilenerek yeni müdürler belirlendi ve görevlendirildi.

O süreçte bir çok görevinin üstesinden hakkıyla gelen okul müdürü ki bu oran en az yüzde 95’e tekabül ediyor, ne kadar cevval de olsa işini düzgün de yapsa, etkin ve yetkin olan dernek ve sendikalara yakın olmadığı için refere edilmiyor.

Bu tip bir uygulamaya o dönem itiraz eden sadece Türk eğitim Sen oluyor. Konu tabiki öncelikle siyasi olarak algılanıyor ve maalesef o dönem karşılık bulmuyor.

Yeni müdürler belirlenirken yaşanan bazı olaylar ise şöyle cereyan ediyor.

Etkin bir derneğin başkanının evinde ve farklı mekanlarda dönemin Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar ağırlanıyor.

Müdürlükler derneklere, sendikalara ve bazı kurullara pay ediliyor. Neticesinde herkes senin adamın benim adamım şeklinde çeşitli isimler üzerinde mutabık kalarak listeler yapıyor.

2014 yılında düzenlenen bu toplantılarda ki amaç Okul müdürü belirlenmesi…

Buraya dikkat edilmeli…

Önce bir dernekte sonra dernek başkanının evinde daha sonra da farklı mekanlarda bu isimler toplanıyor. Hatta o kadar ileri gidiliyor ki toplantı yapılan yerde başkana mülakat notu 94 yada 96 verilmesi kararlaştırılıyor.

O an mülakat henüz yok evdeler yani mülakat öncesi toplantı halindeler…

Ortamda bulunan bazı isimler itiraz ediyor ve diyor ki; “sen başkansın bu kadar yüksek not yakışık almaz kendine yüksek verme” deniyor. Aldıkları cevap “siz karışmayın” oluyor.

Hatta konu o kadar abartılıyor ki, o dönem Bakanlıktan bir isim bu konuya dahil oluyor ve oluşturulan bu listeye dahil edilmek üzere bazı isimlerle bizzat görüşüyor. Öğretmen evinde bir araya geldiği isimlerde bu listeden nasibini alıyor.

Bu çalışmaların ardından mücahit ve muvahhid olarak lanse edilen müdürler bu listelerin belirlenmesinde işte bu kadar ileri gidiyor.

Dönemin AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin’in bu olanlardan o dönem haberi var mı yok mu bilinmiyor ama varsa bir problem yoksa zaten daha büyük bir problem ortaya çıkıyor.

Tabi süreçte aynı davaya hizmet etmesi beklenen ve sendikaya aday olan başkanların birbirini yemesi, mahkeme kararlarıyla birbirlerini koltuktan indirmesi itirazlar edilip yeniden gelmesi vs tamamen koltuk savaşı olarak ortaya çıkıyor.

Daha sonra yaşanan bu tip ve başka olaylar nedeniyle konu büyüyor Sivas’ta İl Müdürü değişikliği yaşanıyor gelen müdür de sınav paralarıyla, haksız kazançlarla, yani eğitimle alakası olmayan konularla gündem oluyor yani yine eğitim dışında bir çok konuyla boşuna zaman harcanıyor.

Bugün gelinen noktada eskiler tabiri caizse alıyor satıyor başarısızlık ise mevcutlara yazılıyor…

Bu günden söylemek istediğimiz şudur ki mevcut Milli Eğitim’de ki görevli ve yetkililer kucağınızda bulduğunuz bir cenaze olabilir ve bunu kaldırmaktan başka şansınız yoktur.

Seneye bu yıl ile kıyaslandığında eğer sizler Sivas eğitimini üst sıralara taşımazsanız bilesiniz ki Büyük Sivas olarak geçmişi gördüğünüz üzere nasıl eleştiriyorsak o dönem sizleri yine en yüksek sesle biz eleştireceğiz…

Şimdilik son söz…

Yukarıda iddia edilen olayların içerisinde ismi geçen kişiler tüm Sivas’ın çoluk çocuğunun vebali sizin üzerinizdedir bilesiniz…

DEVAM EDECEK!!!

Büyük Sivas Haber

Sivas Valisi Salih Ayhan’dan Okul Müdürleri ve Sendikaya Ayar!

Milli Eğitim Camiası Büyük Sivas’a Kızmış! Neymiş Mevcutlara Hiç Dokunmamışız

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.