DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.097.313 -1.531

Sit Alanı Nedir?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sit Alanı Nedir?

Tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan kent ve kent kalıntıları, önemli tarihi olayların geçtiği tespiti edilmiş tabiat özellikleri ile korunma altına alınan yerlere sit alanı denir.

Sit Alanı Nedir?

Kaç çeşit sit alanı vardır?

Arkeolojik sit alanları: Tarihte yaşayan insanlar hakkında bilgilere ulaşılabilecek alanlardır.

Bu insanların yaşayış tarzları, kullandıkları mimari yapılar, ekonomik ve kültürel olarak birçok özelliklerine arkeolojik sit alanlarında rastlamak mümkündür.

1.derece arkeolojik sit alanları koruma altındadır ve hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmez. 2.derece arkeolojik sit alanları, korunması gereken ancak bazı kurallar dahilinde kullanılabilir alanlardır. 3.derece arkeolojik sit alanları ise koruma altında fakat yeni düzenlemeler ile birlikte kullanıma açık alanlara denir.

Tarihi sit alanları: Milli ve askeri tarih açısından önemli yerleşim alanlarıdır. Korunması gereken dokuları içinde barındıran alanlara tarihi sit alanı denir.

Kentsel sit alanları: O civara ait tarihte mimari ve sanat tarihi açısından önemlidir. Bölgede yaşamış insanlar hakkında kültürel yapılanmaya ve yaşam biçimine bu alanlarda ulaşılabilir. Doğal sit alanları: Kendiliğinden oluşmuş sit alanlarıdır. Yer üstünde, yer altında ve su altında yer alan korunması gereken, tarihten günümüze kadar varlığını devam ettiren alanlara denir. 1.derece doğal sit alanları, evrensel değeri olan ve kamu yararı bakımından korunması gerekir. Bu alanlarda bilimsel çalışmalar gerçekleştirilir.

2.derece doğal sit alanlarında kamu yararı gözetilerek kullanıma açılır ve korunması gerekir. 3.derece doğal sit alanlarında ise konut kullanımına açılabilecek alanlardır. Bu alanlarda da bazı kurallar dahilinde konutlaşmaya gidilir.

Görüşmek dileği ile esen kalınız.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP