hava Hafif Kar
DOLAR 18,6443 % % 0.02
EURO 19,4227 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.051,84 % % 0,00
ÇEYREK A. 1.719,75 % % 0,00
BITCOIN 315.253 % 0.176
SON DAKİKA

Google News

“Türkiye’ye Örnek Oldular”

Son Güncelleme :

03 Nisan 2020 - 18:24

“Türkiye’ye Örnek Oldular”

Vali Salih Ayhan, Sivas Bilim Sanat Merkezini ziyaret ederek, gönüllü öğretmenler tarafından sağlıkçıların kullanması için hazırlanan siper maske üretimini inceledi.

Sivas Valisi Salih Ayhan siper maske üretimini inceledi

Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarının kullanması için 3D teknolojisiyle yüz koruyucu siper maske üretimine başladı. Gönüllü öğretmenler ve vatandaşlar tarafından, sağlığa zarar vermeyen doğal malzemelerden üretilen maskeler, ihtiyaç duyulan sağlık kuruluşlarının kullanımına sunulacak. Vali Salih Ayhan’da BİLSEM’i ziyaret ederek okul müdürü Adem Uzun’dan bilgi aldı. Merkezde maske üretimi yapan gönüllü öğretmenlere de teşekkür eden Vali Ayhan, Sivas BİLSEM’in hem mimarisiyle hem de çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Vali Ayhan “Son zamanlarda yaptığı çalışmayla daha da büyük örnek oldular. Tüm Dünya’nın şuan ihtiyacı olan siper maskelerdir. Bu Koronavirüsle mücadele çıktığı zaman buna yönelik sağlık ve tıbbi malzemeler ile ilgili olağanüstü talep oldu, fiyatlar arttı, stokçuluk başladı. Herkes el birliği ile bu süreci nasıl atlatırız diye gayret gösterdi. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı olan meslek liselerimizde yoğun bir şekilde maske üretimi yapılmaktadır. Bilim Sanat Merkezimizin Sağlık Müdürlüğümüzün ihtiyaçlarına uygun bir şekilde böyle çalışma yapması gerçekten çok örnek bir davranış.” dedi.

“Pazartesi’ne Kadar 10 Bin Adet Üretilecek”

Merkezde pazartesi gününe kadar 10 bin siper maske üretileceğini ve İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edileceğini ifade eden Vali Ayhan, “Hem çalışan gönüllü öğretmenlerimiz, burada çalışan öğretmenlerimiz gönüllülük esasına göre fedakarca bu çalışmaya nasıl destek olurum diye çalışan arkadaşlarımız, okulumuzun müdürü de özel sektörle irtibat kurarak materyal temini, malzeme ve ham madde temini ederek bu ihtiyacı karşılıyorlar. Pazartesi gününe kadar 10 bin adet üretim yapılacak. Kapasiteyi artırmaya çalışıyorlar. Buna benzer bir üründe OSB’mizde de yapılmaktadır. Firmamız tamamen sosyal amaçlı yapmaktadır, ticari bir amaçla yapmamaktadır. İnşallah bunun da duyurusu yaparak Türkiye’yi fırsatçıların, stokçuların eline düşürmeden böyle karınca kararınca desteğimiz olacak. Bu süreci el birliği ile aşacağımıza ben inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Her Şerde Bir Hayır Vardır”

Bu süreçte birçok insani değerin de altının daha çok doldurmuş olduğunu belirten Vali Ayhan şöyle konuştu: “Yardımlaşma, dayanışma, gönüllülük herkes bulunduğu noktada bu sürece katkı sağlamaktadır. ‘Bu süreçte de her zaman olduğu gibi insanlarımızın neler yapabileceğini, nasıl bir araya gelebildiğini, neler üretebileceğimizi güzel bir şekilde görmüş olduk. Emek verenlere teşekkür ediyorum. Örnek bir uygulamadayız. Herkes bulunduğu yerde seferber olmuş vaziyette. Bu seferberliğe katkı sağlayan İl Milli Eğitim Müdürümüze, okul müdürümüze, gönüllü öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Eğitim neferleri öğretmenlerimiz her alanda cephede mücadele etmektedirler. Sadece sınıfta değil, hayatın her alanında mücadele etmektedirler. Dertli insanlar bu milletin derdine derman olmak için buradalar. Eğitim camiamızın önünde saygıyla eğildiğimi ifade etmek istiyorum. Çok örnek bir davranış olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol