Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

“Biz Çok Sembolik Denilecek Bir Artış Yaptık”

REKLAM ALANI

(750x150px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Biz Çok Sembolik Denilecek Bir Artış Yaptık”
1.076
22 Eylül 2018 - 13:30

Belediye Meclisi tarafından alınan kararla toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasının ardından eleştirilere cevap Belediye Başkanı Sami Aydın´dan geldi. Aydın, “Bizim yaptığımız artış arasında büyük fark var. Biz çok sembolik denilecek bir artış yaptık.” dedi.

“Biz Çok Sembolik Denilecek Bir Artış Yaptık”

Döviz kurundaki düzensizlik ve akaryakıta gelen zamlardan sonra Belediye Meclisi tarafından alınan kararla toplu taşıma ücretlerine kısmi oranda zam yapıldı. Buna göre toplu taşımada tam bilet 2 liradan 2.40 TL´ye, öğrenci biletleri 1.50 TL´den 1.75 TL´ye çıktı. Araç içi ücretleri de 2 lira 75 kuruştan 3.25 TL oldu.

Akaryakıtta dışa bağımlı olan ülkemizde doların artmasıyla birlikte artan ulaşım maliyetlerine yapılan bu sembolik zam hakkında kamu oyunda çıkan söylentilere Belediye Başkanı Sami Aydın açıklık getirdi. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Aydın Basın, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Toplu taşımada getirilen yenliklere dikkat çeken Başkan Aydın, “Eski araçların tamamı değiştirildi, son zamanlarda toplu taşım araçlarının giderleri belli bir ölçüde arttı. Başta yakıt olmak üzere mazota gelen zamanlar onların doğal olarak giderlerini artırdı. Tabi biz sorumlu birer makam ve kurum olarak gelen talepleri inceleriz, bu taleplerin makul olması durumunda da değerlendiririz. Burada da talep edilen artışla, bizim yaptığımız artış arasında büyük fark var. Biz çok sembolik denilecek bir artış yaptık.” dedi.

“Öğrenci biletlerimizde 1.50 kuruştu şu an 25 kuruş artışla 1.75 kuruş oldu.” diyen Başkan Aydın; “Tam biletler de 2 liraydı, 2 lira 40 kuruş oldu. Araç içini ise zaten biz özellikle yüksek tutuyoruz ki, araç içinde ücret zorunlu olmadığı sürece ödenmesin diye, o da 3.25 oldu. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın hepsinin bir sorumluluğu var, onlar da ev geçindiriyorlar ve uzun zamandır da zarar ederek bu hizmeti veriyorlardı. Biz de bu haklı olduğunu düşündüğümüz taleplerine karşılık bir düzenleme yaptık. Öğrenci biletlerinde %16´lık bir artış söz konusu, tam bilette de %20 bir artış söz konusu.” ifadesini kullandı.

Seçim dönemi olması sebebiyle bu konunun istismar edildiğini söyleyen Başkan Aydın, “Bu durumu doğru bulmuyorum. Biz bu şehirde yaşayan herkese karşı sorumluyuz, birinci sorumluluğumuz halka karşı ama bu işi yapanlar da bizim insanlarımız. Onları da göz göre göre zarar ettirmemiz doğru olmaz. Bu anlayışla bir düzenleme yaptık, şu an bu artışa rağmen bizim rakamlarımız çevre illere kıyasla yine yüksek değil. Bunu da özellikle bilmek lazım.” diye konuştu.

Ulaşımda tek bilet dönemine geçildiğini de hatırlatan Başkan Aydın, “Eskiden öğrenciler üniversiteye iki biletle ulaşıyordu. Şimdi tek biletle ulaşıyor. Bunu da dikkate almak gerek diye düşünüyorum. Aslında biz öğrenciye %50 indirim yapmış olduk. Böyle baktığınız zaman bu konuda genç arkadaşlarımızın bunları değerlendirerek yaklaşmaları lazım olaya. Biz Cumhuriyet Üniversitesi´ne özellikle öğrencilere yönelik bu dönemimizde bir çok proje yaptık. Toplanma merkezini üniversiteye almamızın sebebi de bu şehrin her bölgesinden tek biletle öğrencilerin üniversiteye ulaşmasını sağlamaktı. Bu öğrenciler için büyük bir avantaj oldu. Bunların hepsini bir bütün olarak değerlendirdiğiniz de yapılan fiyat artışının çok makul bir seviyede olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Son olarak Başkan Aydın, tek bilet uygulaması ve toplu taşım merkezinin üniversiteye alınması nedeniyle bir yıl içerisinde 32 milyon TL´nin vatandaşın cebinde kaldığı söyledi. (Hakikat)

Büyük Sivas Haber

 


23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 358
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 274
  • Diğer --> 4
  • Hiçbiri --> 10
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58