DOLAR 33,1952 % -0.11
EURO 36,0226 % -0.6
STERLIN 42,8115 % -0.31
FRANG 37,3483 % -0.2
ALTIN 2.551,00 % -1,92
BITCOIN 66.328,01 3.81

Köşe Yazarımız Seda Yapıcı Yazdı “Akademik Gelişmeyi Değerlendirmek”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Köşe Yazarımız Seda Yapıcı Yazdı “Akademik Gelişmeyi Değerlendirmek”

Çocukların farklı hızlarda öğrenip geliştiğini hepimiz biliyoruz. Bir çocuk dördüncü doğum gününde yirmi kilo çekiyor, bir başkası ancak ikinci sınıfta. Aynısı sosyal beceriler, olgunluk, yerinde oturup talimatları takip etme becerisi, diyalog kurma yeteneği için de geçerli… bu beceriler farklı çocuklarda farklı zamanlarda gelişir.

Köşe Yazarımız Seda Yapıcı Yazdı “Akademik Gelişmeyi Değerlendirmek”

Ama bir şekilde, okulda, çocuklarımızı yaşıtlarıyla karşılaştırma ve sonra farklılıklar hakkında endişelenme dürtüsüne direnmek imkansız, özellikle de karşılaştırma ve değerlendirme okulun en büyük parçası olduğundan. Çocukların belli zamanlarda belli akademik aşamalara ulaşması bekleniyor ve sosyal becerilerindeki farklılıklar da sınıf ortamında komplikasyonlar yaratabiliyor (müdürün odasına istemediğiniz kadar fazla çağrılmanıza yol açıyor)

Okulun akademik ve sosyal aşamalarına uzun vadeli bakış açısıyla bakın. Çocuğunuz anaokulun sonunda okuyamıyor veya hikaye okuma zamanında sessizce oturamıyor diye, çocuğunuzun bir sorunu olduğunu veya öğretmenine, okuluna uyum sağlayamadığını düşünmeniz gerekmiyor. Çocuğun doğal gelişimini beklemek yeterli olabilir.

Çocuğunuzun öğretmeniyle açık. dost canlısı, güven dolu bir iletişim kurmak işte burada çok avantajlı oluyor. Sorun çıktığında öğretmene başvurabilirsiniz ve bir çözüm bulmak için onunla işbirliği yapabilirsiniz.

Öğretmenler pek çok çocuğun aynı sistemden geçmesine tanık olmuştur ve çocuğunuzun gelişimi, okuldaki ve evdeki davranışları arasındaki farklar konusunda değerli görüşler sunabilir. Bir başka ilgili, bilgili yetişkinin çocuğunuzun iyiliğini gözettiğini bilmek harikadır.

Okuldaki Sorunlarını Çözemiyorsanız

Herkes elinden geleni yaptığı halde hala sorunları çözemiyorsanız ne olacak?

Sorunun okul mu, öğretmen mi, çocuğunuz mu, yoksa siz mi olduğunu nasıl anlayacaksınız? Çocuğunuzun olgunlaşması ve gelişmesi için bir sene daha beklemek ve gelecek seneki öğretmenin farklı olacağını ummak mı, yoksa yeni bir eğitim ortamı seçmek mi gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Çocuğunuz belli bir okulda sorun yaşıyorsa, eğitimi için pek çok seçenek olduğunu ve hiçbir seçeneğin sonsuza dek sürmeyeceğini bilin. Rota düzeltme her seferinde kusursuzluğu yener. Şimdi doğru olmayan şey gelecekte doğru olabilir ve gerekirse değişiklik yapabilirsiniz.

Eğitim okuldan çok daha fazlasıdır. Sonuçta, hedef mutlu ve bilgili bir yetişkinliktir ve oraya giden pek çok ‘doğru’ yol ve macera vardır.

Çocukları bu süreçte gölge olarak takip edin ve fazla yardım ve müdahalelerde bulunmayın.

Aksi takdirde gelişen çocuğunuz değil, siz olursunuz.

Hep dediğim bir söz vardır.

Çocuklarınıza bir şey vermenize gerek yok, yeter ki almayın..

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP