hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

YSK’dan iYi Parti’ye Ret! iYi Parti Seçimlere Katılamayacak mı?

Son Güncelleme :

01 Ocak 2018 - 14:10

YSK’dan iYi Parti’ye Ret! iYi Parti Seçimlere Katılamayacak mı?

iYi Parti seçimlere katılamayacak mı? Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen kütüklerini, talep eden İyi Parti’ye vermedi. YSK, gerekçe olarak ise seçmen kütüklerinin seçime katılma hakkı kazanan partilere verilmesini gösterdi.

Bu duruma tepki gösteren İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, partilerinin seçime girebilme hakkı kazandığını vurguladı.

YSK’dan iYi Parti’ye Ret! iYi Parti Seçimlere Katılamayacak mı?

Çıray’ın konuya ilişkin yaptığı açıklaması şöyle:

İyi Parti, 1. Olağan Kurultayı öncesi YSK’dan seçmen kütüklerini talep etmiştir. YSK cevaben, seçmen kütüklerinin seçime katılma hakkı kazanmamız halinde verilebileceği bildirilmiştir. Yasal olarak bir partinin seçime girebilme yeterliliği kazanabilmesi için 1. Olağan Genel Kurultay’ını yapmış olması ve 41 il ile bu illerin merkez ilçesi dahil 1/3 ünde teşkilatlanması gerekmetedir.

Teşkilatlanmanın tamamlanma şekli ise; kuruluşu gerçekleştirilen yeterli sayıdaki ilçenin kuruluş bildirgesini bağlı bulunduğu ilçe dernekler masasına teslim edilmiştir.

İyi Parti, 10.12.2017 tarihinde, 1. olağan Kurultayını yapmış ve Kurultay 12.12.2017 tarihinde kesinleşmiştir. Ayrıca 41’den fazla ilçe ve merkez ilçeler dahil 1/3 ilçede teşkilatlanmayı tamamlamış olup, 6 aylık bekleme süresi sonunda seçime girebilme hakkı kazanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Aytun ÇIRAY / İyi Parti Genel Sekreteri / İzmir Milletvekili
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol