DOLAR 33,0788 % 0.14
EURO 36,0887 % 0.09
STERLIN 42,9392 % 0.06
FRANG 37,0092 % 0.12
ALTIN 2.628,53 % 0,26
BITCOIN 65.757,17 1.615

Şarkışlılalı çiftçiler hasat öncesi bozulan yollarının yapılmasını istiyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Şarkışlılalı çiftçiler hasat öncesi bozulan yollarının yapılmasını istiyor!

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bahar yağmurları nedeniyle bozulan arazi yolları çiftçileri endişelendiriyor. Hasat döneminin yaklaşmasıyla birlikte ürün taşımakta güçlük çekeceklerini ifade eden çiftçiler, yolların onarılmasını istiyor.

Şarkışlılalı çiftçiler hasat öncesi bozulan yollarının yapılmasını istiyor!

Şarkışla’da bahar yağmurlarında arazi yolları bozulurken, hasat döneminin yaklaşmasıyla birlikte ürün taşıma sorunu gündeme geldi. Köylüler ve muhtar, yetkililerden acil çözüm talep ediyor. Bahçealan Köyü Muhtarı ve Şarkışla Mahalle ve Köy Muhtarlar Dernek Başkanı Doğan Gültekin, her yıl Ziraat Odası tarafından arazi yollarına iş makinesi tahsis edildiğini ancak bu yıl tasarruf tedbirleri kapsamında bu uygulamanın sona erdiğini belirtti. Gültekin, köylülerin mazot ve akaryakıt masraflarını karşılamayı göze aldıklarını, fakat iş makinesi tahsisi yapılmadığını ifade etti.

“Masrafı çiftçiden, greyder devletten”
Gültekin, yolların düzeltilebilmesi için iş makinesine ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, “Her yıl köy arazi yollarımızın düzeltilmesi için iş makinası veriliyordu. Böylece hasadımızı sağlıklı bir şekilde kaza bela olmadan yapıyorduk. Bu yıl da öğrendiğimize göre köy arazi yollarımıza herhalde tasarruf kapsamları adı altında iş makinası vermiyorlar. Biz devletimize yardımcı olmak maksadıyla bu tasarruf tedbirleri kapsamında mazotu, akaryakıtı bizden olmak üzere iş makinası istiyoruz. Bunun dışında eğer ki köylülerimizin gördüğümüz gibi traktörlerimiz var, bu yolları düzeltecek bir aparat olsa traktörle hiç kimseye yük olmadan yollarımızı düzeltebiliriz. Artık greyder gerekiyor. Akaryakıt parası verilmek üzere sadece bize iş makinesi greyderi tahsis edilmesini istiyoruz” dedi.

“Acilen yapılması gerekiyor”
Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu da yolların acilen yapılması gerektiğini söyleyerek, “Malum hasat dönemimiz yaklaştı. Bahar yağmurlarının da afaki olmasından dolayı arazi yollarımızda özellikle yırtılma meydana gelmiştir. Bundan dolayı acilen buraların yapılması gerekiyor. Daha önceki süreçlerde biz Ziraat Odası olarak yapıyorduk. Bütçemiz de uygun olmadığından dolayı bu sene yapamıyoruz. Yapma şansımız yok. İl Özel İdaresi, Valilik bünyesi ile yakıt karşılanmak şartıyla tüm muhtarlarımız buna var. Greyder gönderilmesini talep ediyoruz. Şu anda bulunduğumuz mevki itibariyle de sadece bir köye ait olan değil, burası da geçiş bölgesi 4-5 köyümüze ait olan bir yerdir. Çoğu yollarımızın yüzde 70’i hepsi böyledir. Tabii ki bundan iyi olan yerler de var, ayrı mevzu ama tek pencereden bakmak doğru değildir. Hasat döneminde çiftçilerimiz ürünlerini bu yollardan taşıyacaklar. Hasat ettiği buğdayların arabalarını getirirken burada yani kazaya sebep sebebiyet vermemek amacıyla acilen yapılması gerekiyor. Buradan büyüklerimize duyururuz” diye konuştu. (İHA)

Sivas Haber– Sivas Haberler

 

YORUM YAP