DOLAR 31,0857 % 0.31
EURO 33,6975 % 0.15
STERLIN 39,3903 % 0.07
FRANG 35,3061 % 0.25
ALTIN 2.019,98 % 0,15
BITCOIN 1.604.337 -1.465

Nesrin Öztürk Salgar “Sanal Genelev(!)”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Nesrin Öztürk Salgar “Sanal Genelev(!)”

Günümüzde teknolojinin görünür olma çabası, haz alma aracı ve para kazanma maksatlı kullanımı sonucu toplumda ahlaki değerlerin çöküntüye uğradığı çoğu ahlak dışı davranışların normalmiş gibi gösterildiği söylenebilir.

Nesrin Öztürk Salgar “Sanal Genelev(!)”

SOSYAL MEDYA VE AHLAKİ YOZLAŞMA

İnternetle ortaya çıkan sosyal medya platformlarından Facebook, İnstagram, Youtube, TikTok  üzerinden yapılan paylaşımlar ve canlı yayınlarda ahlaki değerlerin önemsenmediği gözlemlenmektedir. Tüm platformları tek tek ele almak zor olacağından özellikle TikTok kullanıcılarının paylaşımları üzerinde durmak daha etkili olacaktır.

TikTok 2021 yılında Türkiye’de en çok kullanılan üçüncü sosyal medya uygulaması konumuna sahiptir. TikTok’ta müzik ve koreografi görüntüsü altında bilhassa kadın kullanıcıların teşhir ve müstehcenliği öne çıkartan içerikleri çok sık bir biçimde paylaştığı görülmektedir.

TikTok’ta cinsellik vurgusu yapılan videolar, pornografi içeren canlı yayınlar ahlaki değerleri bozmaktadır. Rastgele açılan canlı yayınlar incelendiğinde kişisel hayat ifşası, beden ifşası ile kullanıcılar ahlak dışı paylaşımlara maruz kalmaktadır. Kullanıcılarda çoğu kez memnuniyetlerini dile getirir tarzda yorumlar yapıp içerik üreticisini hediye yağmuruna tutmaktadır.

TİKTOK’TA AHLAKİ YOZLAŞMANIN TEMEL NEDENİ YİNE PARA MI?

Bu platformda her tık bir veriye dönüşüyor. İzlenme ekonomisi olarak adlandırılan bu ekonomik modelde, hem kullanıcıların hem içerik üreticisinin uzun süre sistemde kalması gerekmektedir.  Durum böyle olunca içerik üreticisi ne yapacağını şaşırmaktadır. Bauman’ın dediği gibi “Görünüyorum. Öyleyse varım” internette hakim olan yaklaşım. Görünmekten alınan haz yanında bir de maddi kazanç eklenince daha çok ifşa, daha çok hediye, daha çok gelir, daha çok ne yapacağını bilememe şeklinde ilerlemektedir.

Bu kadar emeğin(!)  sonucunda ahlaki değerlerin sınırları zorlanmaktadır. Edep sınırlarını aşan, ahlaki değerlerin göz ardı edildiği videolar da eğlence maksadıyla sunulmaktadır.

Çocuğunun yanında erotik video çeken mi dersiniz, sevgisiyle yatak odasını paylaşan mı, sevgilisi olduğu iddia ettiği -evli adamın- cinsel organına isim takıp bağıran mı dersiniz, karın doyurulan nimeti cinsellik aracı olarak kullanan mı dersiniz, akıl sınırlarını zorlayan türlü türlü içerikler mevcut.

ÇÖZÜM NE Mİ?

Müstehcenlik ve veri gizliliği sorunu, TikTok’un son yıllarda ABD başta olmak üzere birçok ülkede ya kısıtlanmasına ya da yasaklanmasına neden olmuştur. TikTok için getirilen bu kısıtlama/erişim engelleri, ülkemizde; müstehcenlik, ahlaki dejenarasyon ve bağımlılık başlıkları altında son yıllarda çeşitli platformlarda konuşulmaktadır. Yasak bir çözüm mü derseniz?  Çözümün yasaklanmak olduğunu düşünmüyorum. TikTok gider, laklok gelir. Önemli olan ailelerin, gençlerin ve çocukların teknoloji konusunda, sosyal medya konusunda eğitilmesi olduğunu düşünmekteyim. Medya okur yazarlığı kavramının önemini bir kez  daha vurgulamış olalım. Mesele sadece sosyal medya değil dilimizin, kültürümüzün, ahlakımızın, değerlerimizin her yönden kuşatılmaya çalışılmasıdır.

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

mert kuz 13 Ekim 2023 / 18:38 Yanıtla

Zaten bu fecebok çıktı internet çıktı fitne fesad yayıldı kötülük yayıldı bu gerçek akillli olmak lazım