DOLAR 32,1826 % -0.08
EURO 35,4205 % 0.32
STERLIN 41,4785 % 0.36
FRANG 35,4374 % 0.07
ALTIN 2.520,20 % 0,78
BITCOIN 66.615,86 -0.514

Baskın yapıldı! Koli koli sahte dolar yakalandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Baskın yapıldı! Koli koli sahte dolar yakalandı

Almanya’da Türk işletmeye yapılan baskında 103 milyon sahte dolar ele geçirildi… Alman polisi Schleswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Jübek ve Hamburg kentinde yapılan aramalarda Türkiye’den geldiği düşünülen 103 milyon doların üzerinde sahte para ele geçirdi.

Baskın yapıldı! Koli koli sahte dolar yakalandı

Amerikan güvenlik makamlarının LKA SH’yı bilgilendirmesinin ardından yürütülen soruşturma sonucunda zanlıya ulaşıldı. İki ihracat şirketinin genel müdürü olan 42 yaşındaki şüphelinin daha önce de ABD’ye sahte para ihraç ettiğinden şüpheleniliyor.

LKA SH müfettişleri Jübek ve Hamburg’daki adreslerde yapılan baskında dört palete yüklü, 75 kutu içerisine istiflenmiş 103 milyonun üzerindeki sahte ABD dolarına ulaştı. Türkiye’den geldiği tespit edilen sahte paranın daha ileri bir tarihte ABD’ye gönderilmek üzere Almanya’daki şirkette saklandığı kaydedildi.

Almanya’ya dönerse tutuklanacak

Alman basınında yer alan haberlerde, sahte paralar, LKA SH tarafından hakkında soruşturma yürütülen otomobil parçaları satıcısı Türk asıllı Talip G.’ye ait bir depoda bulundu. Talip G.’nin şu anda ailesiyle birlikte Türkiye’de tatilde olduğu öne sürüldü. Almanya’ya geri dönmesi halinde hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

Talip G.’nin, sahte paraları Türkiye’deki bir “toptancıdan temin ettiği” ve “ABD’ye götürmek üzere kendi ihracat şirketinde depoladığı” ileri sürüldü. Paraları “ABD’de dolaşıma sokacağı” iddia edildi.

Operasyonda ele geçirilen sahte paraların, ancak yakından bakıldığında sahte olduğu anlaşılabilen ve genellikle filmlerde ya da tiyatrolarda kullanılan “prop copy” ya da “film parası” olduğu ifade edildi.
Ancak, Amerikalı yetkililer ve Deutsche Bank’a göre bu banknotlar günlük ödeme işlemlerinde gerçek parayla karıştırılabiliyor.

Flensburg Savcılığı, sanık hakkında Ceza Kanunu’nun 146. Maddesi (sahtecilik) uyarınca soruşturma başlattı. Ortaya çıkartılan sahte paralara el konuldu.

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP