DOLAR 32,3778 % 0.2
EURO 34,8512 % 0.18
STERLIN 41,3401 % 0.3
FRANG 36,1041 % 0.27
ALTIN 2.410,07 % 0,13
BITCOIN 67.445,04 -0.2

Rize İl Başkanı Hikmet Ayar’dan Sivas İl Başkanı Yusuf Tanrıverdi’ye çağrı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Rize İl Başkanı Hikmet Ayar’dan Sivas İl Başkanı Yusuf Tanrıverdi’ye çağrı

AK Parti’nin kalesi, Başkan Erdoğan’ın memleketi Rize’de İl Başkanı Hikmet Ayar, görevinden ‘affını’ istedi…

Rize İl Başkanı Hikmet Ayar’dan Sivas İl Başkanı Yusuf Tanrıverdi’ye çağrı

AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, 31 Mart’taki yerel seçim sonuçlarından memnun olmadığını belirterek, kendisini ‘başarısız’ bularak istifa ettiğini açıkladı.

Ayar, seçimlerden önce de istifa ettiğini ancak kabul edilmediğini belirtti.

AK Parti’nin kalesi olarak bilinen Rize’de AK Parti İl Başkanı Hikmet Ayar, seçim sonuçlardan ötürü kendilerinin de memnun olmadıklarını belirterek ‘görevinden affını istediğini’ açıkladı.

“SEÇİM SONUÇLARINDAN MEMNUN DEĞİLİZ”

Ayar, oy oranlarına değindi ve tüm Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de düşüş yaşandığına vurgu yaparak şunları kaydetti:

“31 Mart seçimleri ile ilgili kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Belediye başkanlık oylarımızda da İl Genel Meclisi oylarımızda da tüm Türkiye’de olduğu gibi bir düşüş vardır. Türkiye genelindeki düşüş ile Rize’deki düşüş aynı oranda olmuştur. Seçimlere katılım oranında da düşüş olmuştur. 2019’a göre Türkiye genelinde seçime katılım yüzde 84,61‘den yüzde 78,55’e düşerken Rize’de yüzde 83,24’den yüzde 78,73’e düşmüştür. 2019 yılında 18 belediyeden 14 belediye kazanmışken 31 Mart’ta 13 belediye kazandık. 2019’da kaybettiğimiz iki ilçe belediyesini bu sefer kazanırken, daha önce kazandığımız üç belediyeyi kaybettik. 14 belediyemiz vardı. Şimdi de 13 belediyemiz var. Bu 13 Belediyenin sekiz tanesi eski arkadaşlarımız, beş tanesi de yeni isimlerdir.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak adına bu işi Rize’den başlatalım diyerek Rize İl Başkanlığı görevimizden affımızı istedik. Tekrar altını çiziyorum bizi memnun etmese de Rize seçim sonuçları olarak hâlâ Türkiye birincisidir. Türkiye birincisi olan Rize’nin il başkanı olarak görevden affımı isteyerek bu süreci başlatmak istedim. Bu kararım seçim sonuçlarından bağımsız olarak alınan bir karardır. Zira yukarıda da belirttiğim gibi seçim öncesinde bu talebimi 2 kere yazılı 2 kere de sözlü belirtmiştim. Umarım ve ümit ediyorum ki Genel Merkezimiz bu sefer bu talebimi kabul edecektir. Sadece il Başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Bir nefer olarak, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Partimin emrinde olmaya her zaman devam edeceğim.”

SİVAS İL BAŞKANININ DA İSTİFASI BEKLENİYOR

AK Parti Sivas İl Başkanı Yusuf Tanrıverdi başkanlığındaki teşkilat Sivas’ta merkez, ilçeler ve beldeler olmak üzere 2019 yılında 24 belediyeden 10 belediye kazanırken, 31 Mart’ta ise sadece 7 belediye kazandı.

Sivas genelinde İl Genel Meclis oyları 2019 seçimlerinde yüzde 44,66 oranındayken 2024 seçimlerinde ise bu oran yüzde 27,90 a düştü.

Sivas tarihinin seçim sonuçlarına göre gelmiş geçmiş en başarısız İl Başkanı olarak tarihe geçen Avukat Yusuf Tanrıverdi‘nin yerel seçim sonuçlarından Türkiye birincisi olmasına rağmen oy düşüşü yaşanması ve ilçe sayısındaki azalmayı gerekçe göstererek görevinden istifa eden Rize İl Başkanı Hikmet Ayar gibi bir duruş sergileyip sergileyemeyeceği ise merak konusu...

ŞAMİL TAYYAR PAYLAŞTI

Tayyar gelen istifa sonrası sosyal medya hesabı X’den “AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, görevinden ayrılacağını açıklamış.

Türkiye genelinde en yüksek oyu Rize’de aldığımız halde başkan, oy kaybından dolayı sorumluluk hissederek istifa kararı almış.

Basına yansıyan haber üzerine Hikmet başkanı aradım. Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak istediğini söyledi. ‘Paradigma değişikliğine ihtiyaç var’ diyor.

Uzunca sohbet ettik, aynı frekanstayız. Duyarlı, örnek bir davranış. Umarım, bu değişim sürecinde yük olanların değil yükü paylaşanların sayısı daha da artar.”

 

2019 SİVAS SEÇİM SONUÇLARI

2024 SİVAS SEÇİM SONUÇLARI

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP