Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Ak Partili İlçe Belediye Başkanlarının da Çok Sayıda Rakibi Var

Ak Partili İlçe Belediye Başkanlarının da Çok Sayıda Rakibi Var
1.435
20 Kasım 2018 - 13:27

Ak Partili ilçe Belediye Başkanlarının da çok sayıda rakibi var.

Ak Partili İlçe Belediye Başkanlarının da Çok Sayıda Rakibi Var

Sivas´ın 16 ilçesinde Ak Parti´den Belediye Başkan adayı olmak için başvuruda bulunan toplam 53 isim, e-temayül yoklamasında yarıştı. Her ilçenin Ak Parti ilçe yönetim kurulu, Kadın ve Gençlik kolları, İl Genel ve Belediye meclis üyeleri ile Mahalle başkanları, mevcut başkanları değerlendirdi ve aday adaylarından ikisi için oy kullanarak tercihte bulundu. Genel Merkez kayıtlarına giren e-temayül oylamasının ardından ilçelerde gözler adayların kimler olacağına çevrildi.

YILDIZELİ ve KANGAL´DA 7, SUŞEHRİ´NDE 6, DİVRİĞİ, ULAŞ ve GEMEREK´TE 5 İSİM VAR

Ak Parti´de, ilçelerde en çok aday adayı başvurusu Yıldızeli ve Kangal´da oldu. Mevcut Belediye Başkanlarının da devam etmek istediği bu iki ilçede koltuğa oturmak için 7 ‘şer isim yola çıkarken, Suşehri´nde 6, Divriği, Ulaş ve Gemerek´te de 5 kişi kolları sıvadı.

SON SEÇİMDE 12 İLÇEDE AK PARTİ KAZANMIŞTI

2014´te 16 ilçeden 12´sini kazanan Ak Parti´de mevcut başkanların mı, yoksa aday adayları içerisinden seçilecek yeni isimlerin mi aday yapılacağı esrarını korurken, İktidar partisi, geçen seçimlerde CHP´ye kaptırılan Divriği, BBP´ye geçen Gemerek, MHP´den Nami Çiftçi´nin kazandığı Gürün ile yine MHP´li Osman Epsileli´nin zaferiyle sonuçlanan Koyulhisar´da bu kez kez kaybetmemek istiyor.

Seçim sürecini yoğun bir şekilde sürdüren Ak Parti´de gözler, ilçeler adaylarının belirlenmesinde bir kriter olan e-temayül yoklamasının ardından, ilçelerde mevcut başkanlarının mı, yoksa 53 aday adayı içerisinden seçilecek yeni isimlerin mi aday gösterileceğine çevrildi.

16 İlçede önce aday olabilmek, ardından da Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmak için başvuruda bulunan toplam 53 aday adayının yarıştığı e-temayülde, Ak Parti ilçe yönetim kurulu, Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi üyeleri ve mahalle başkanları Taha Akgül spor salonunda önceki gün mevcut başkanlara not verdi ve aday adaylarından iki isme oy kullandı. Temayül delegeleri mevcut Ak Partili Belediye Başkanları için sorulan “Belediye hizmetlerini, Başkanın halkla ve teşkilatla ilişkilerini nasıl buluyorsunuz?, partinin ilke ve değerleri açısından durumunu nasıl buluyorsunuz?” sorularına “iyi, orta ve zayıf” diye not verirken “Mevcut Başkan yeniden aday gösterilsin mi, gösterilmesini istemiyorsanız aday adaylarından iki isim önerisi yapınız” şeklindeki sorulara cevap verdi. Aday adaylarının kıyasıya yarışı içerisinde geçen temayül genel merkez kayıtlarına girerken, şimdi gözler açıklanacak isimlere çevrildi.

TOPLAM 53 İSİM VAR

Geçen seçimlerde olduğu bu yerel seçim öncesinde de en çok aday adayı müracaatı yine Ak Parti´de oldu. Ak Parti´den aday olmak için Kangal ve Yıldızeli´nde mevcut başkanların yanı sıra 7´şer isim ortaya çıkarken, Suşehri´nde 6,  Divriği, Gemerek ve Ulaş´ta da 5´er aday adayının bulunduğu gözlendi. Şarkışla´da Ak Partili Başkan Ahmet Turgay Oğuz´un karşısına 3 isim çıkarken, İmranlı, Hafik, Altınyayla ve Koyulhisar´da 2 aday adayı bulunuyor.

2 İLÇE´DE 7´ŞER İSİM

Ak Parti´de en çok aday adayı Kangal, Yıldızeli, Ulaş, Suşehri, Divriği ve Gemerek´te bulunuyor. 2014 seçimlerinde koltuğu Gemerek´te BBP´li Mustafa Demir´e kaptıran Ak Parti´den bu ilçede tam 5 isim aday adayı olurken, CHP´li Hakan Gök´ün oturduğu Divriği Belediye Başkanlığı koltuğuna da yine 5 isim talip oldu.

ÖZTÜRK´EN RAKİPLERİ

Ak Partili Mehmet Öztürk´ün iki dönemden beri oturduğu ve tekrar aday gösterilmeyi beklediği  Kangal´da, Öztürk´e, Ergin Kılcı, Tahir Abuş, İl Genel Meclisi Üyesi Emin Ünlüer, İlkay Cunbul, İbrahim Boz, Murat Uyanık ve Ankara´dan Önder Karakartal rakip olurken, öğretmen kökenli Ulaş´ın Ak Partili Belediye Başkanı İsrafil Göçgün´ün karşısına da eski İl Genel Meclis üyesi İmdat Kuruçay, ilçe esnaflarından Cemalettin Karacalar, Mehmet Köksal, Cihat Erdinç ve Adnan Ercan çıktı. Kıyasıya bir yarışın yapıldığı Yıldızeli´nde ise Ak Partili Yılmaz Navruz´un karşısına Seyfi Baş, Yaşar Göktaş, Soner Yıldırım, Mehmet Sabit Karakaş, Taner Kırmıt, Ebubekir Elçi ve Abdulvahap Karataş çıktı.

2014´TE 12 İLÇEDE KAZANMIŞTI

Bu seçimlere ilçeler bazında da iddialı girmek isteyen ve aday belirleme çalışmaları yoğun şekilde devam eden Ak Parti 2014´te yapılan son mahalli seçimlerde Sivas´ın 16 ilçesinden 12´sini kazanmış, Divriği´yi CHP´ye,Gemerek´i BBP´ye, Gürün ve Koyulhisar´ı da MHP´ye kaptırmıştı. (Hakikat)

Büyük Sivas Haber

 

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 249
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 181
  • Diğer --> 3
  • Hiçbiri --> 3
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58