SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber, Haberler, Haberleri, SivasHaber, SıvasHaber, Sıvas, Son Dakika

Rahmetli Türkeş’te Sistem Değişikliği İstiyordu

Rahmetli Türkeş’te Sistem Değişikliği İstiyordu
Bu haber 11 Ocak 2017 - 10:45 'de eklendi

9 Işık Doktrini, Alparslan Türkeş tarafından “Millî Doktrin Dokuz Işık” adıyla ortaya konulan ülkücülüğün ana ilkeleri olarak yayınlamıştı.

Millî Doktrin Dokuz Işık

9 Işık doktrini, 1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)’nin, 1969 yılından itibaren de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin programının temelini oluşturuyordu.

Alparslan Türkeş bu tezini, başta kapitalizm, liberalizm ve komünizm olmak üzere yabancı doktrinler ve yönetim sistemlerine karşı bağımsız son Türk devletini koruyabilmek için, millî bir görüş etrafında birleşmek için ortaya koymuştu.

1996 yılında genişletilmiş 1.baskı olarak Hamle Yayınları tarafından basılan kitapta,  güçlü iktidar-güçlü idare bölümünde tek başkan tek meclis sistemi başlığı altında “Milliyetçi Hareket, tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır. Kuvvetli ve hızlı icra, icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür bunun için tarih ve töremize uygun olarak Başkanlık sistemini savunuyoruz. İcrayı Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Her konuda bütünleşmeci olduğumuza göre icranın başında da bütünleştirici olmalıyız” diyerek icranın tek elden yürütülmesine vurgu yapmıştır.

ALPARSLAN TÜRKEŞ HABERLERİ

Büyük Sivas Haber
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA