Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Ticaret Müdürü Selim Baş’a Piyasa Denetimlerini Sorduk

REKLAM ALANI

(750x150px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ticaret Müdürü Selim Baş’a Piyasa Denetimlerini Sorduk
996
12 Ekim 2018 - 13:28

Ticaret Müdürü Selim Baş’a piyasa denetimlerini sorduk.

Ticaret Müdürü Selim Baş’a Piyasa Denetimlerini Sorduk

Ticaret İl Müdürü Selim Baş, son iki ay içerisinde 99 firmada 445 ürünün kontrol edildiğini belirterek, döviz kurundaki dalgalanmayı bahane ederek raflardaki fiyatlara fahiş tarife uygulayan 34 firmaya ceza yazıldığını söyledi, ceza miktarını açıklamadı.

“FATURALARA BAKIYORUZ”

Döviz kuru bahane edilerek yapılan zamlara yönelik denetimlerin faturalara bakılarak kontrol edildiğini söyleyen Ticaret İl Müdürü Baş “Sürekli kontroller yapıyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşların Alo 175, CİMER, BİMER, Valilik veya Müdürlüğümüze yaptığı şikayetleri de değerlendiriyoruz. Doların artışını suiistimal edenlerde var, ancak devlet denetim konusunda hassas davranıyor. Tarım, Maliye gibi kurumlarda gerekli önemleri alıyor. Denetimler sadece fiyatla ilgili değil. Güvenli -güvensiz ürün denetimi de yapılıyor. Stokçuluğun önüne geçmek noktasında da en ağır cezaları uyguluyoruz.”dedi.

BESTE KURT

Döviz kurlarındaki yükselişi fırsat bilip “döviz kaynaklı maliyet artışı” iddiasıyla fiyatlarını yükselten işletmelere karşı tüketicilerin korunması amacıyla Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince piyasa denetimi sürdürülüyor. İl Müdürü Selim Baş, son iki ay içerisinde toplam 99 firmada 445 ürünün denetlendiğini ve 250 malin etiketini değiştiren ve fahiş zam yapan 34 firmaya ceza yazıldığını söyledi, ancak ceza toplamını açıklamadı.

“ŞİKAYETLER TAKİP EDİLİYOR”

Tüketicilerin şikâyetleri doğrultusunda denetim yaptıklarını belirten Ticaret İl Müdürü Selim Baş, “Bizim en büyük destekçimiz vatandaş, bizi bu konularla ilgili her zaman yönlendiriyor. Vatandaşlar haksız fiyat artışı yapan iş yerlerini Alo 175 hattına, CİMER´den ya da Valilik birimlerine bildirebiliyor. Şikâyetler CİMER´den, Valilikten ve tüketicilerden gelebiliyor. Tüketicinin bizi yönlendirmiş olduğu olumsuzluklarla ilgili denetim yapıyoruz. 2 ay içerisinde yaklaşık 99 firma denetlendi. 445 ürün denetlendi. Denetime gidildiğinde geriye dönük olarak faturası isteniyor. Bu geriye dönük faturaya bakıldığında belirgin bir fiyat değişimi var mı diye bakıyoruz ve Bakanlığın bize vermiş olduğu yönetmelikler çerçevesinde denetimini yapıyoruz.”dedi.

DEVLET BU KONUDA HASSAS

Devletin denetimler konusunda hassas olduğunu vurgulayan Baş, “Doların artışını suiistimal edenlerde var ancak devlet denetim konusunda hassas davranıyor. Tarım, Maliye vs. gibi kurumlarda gerekli önemlerini alıyor. Denetimler sadece fiyatla ilgili değil. Güvenli ürün güvensiz ürün denetimini de kapsıyor.” diye konuştu.

RAF FİYATLARI KONTROL ALTINDA

Ticaret İl Müdürü Selim baş, Raf fiyatıyla kasa fiyatının uyuşmadığı gibi durumların olduğunu da söyleyerek şöyle devam etti;

“Geriye dönük olarak ürünün seyrinde doları gerekçe göstererek fiyatlarını yükseltenlerle karşılaşıyoruz. Bu firmalara, cezai yaptırımlar uyguluyoruz, sonrasında da yine takibe alıyoruz. 274 lira idari para cezası uygulandı bitti, değil denetime sürekli olarak devam ediyoruz. Bakanlıkta bununla ilgili derin bir çalışma yapıyor. Stokçuluğun önüne geçmek noktasında da en ağır cezaları uyguluyoruz. Hepimiz tüketiciyiz. Bu yüzden bu süreci doğru yönetmek zorundayız. Amacımız fiyatları normal orana çekmek, çalışmalarımız kapsamında da yurtiçi ürünlerimizde belirli oranda çekilme oldu. Sektör bazında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Gelen şikâyetleri değerlendirip ekiplerimizi yönlendiriyoruz. Gece, gündüz, hafta sonu fark etmeksizin denetimini yapıyoruz.”

3 AYRI EKİPLE DENETİM

3 ayrı ekiple çalıştıklarını belirten Baş, “Farklı kurumlardan da denetim yapacağımız esnada özellikle maliyeden, tarımdan, belediye zabıta ekiplerinden kısacası devletin her kademesi ile birlikte çalışıyoruz. Genel manada fiyat etiketi, dolar bazlı fiyat artışı, haksız kazançla ilgili raporlar mevcut. Emlak sektörü, Hastane kantinleri, pide fiyatları, bayan kuaförlerinin çalışma saatleri ve daha bir çok alanla ilgili yaptırımlar uygulandı.” Diye konuştu.

ESNAF DENETİMDEN MEMNUN

Esnafın denetimlerden memnun olduğunu ve desteklediğini de kaydeden Baş, “Şimdiye kadar gittiğimiz denetimlerde hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. İşyerlerimiz bu konuda anlayışlı davranıyor.”dedi.  (Hakikat)

Büyük Sivas Haber

 

 


23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 358
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 274
  • Diğer --> 4
  • Hiçbiri --> 10
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58