DOLAR 31,0928 % 0.33
EURO 33,7322 % 0.23
STERLIN 39,5001 % 0.35
FRANG 35,4011 % 0.52
ALTIN 2.026,92 % 0,49
BITCOIN 1.595.458 -0.851

Divriği Belediye Başkanlığı’na İddialı Aday: Pınar Canönde

Yayınlanma Tarihi : Google News
Divriği Belediye Başkanlığı’na İddialı Aday: Pınar Canönde

Vizyon belediyecilik anlayışını şiar edinerek 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’den Divriği Belediye Başkan aday adayı olan, her kesimle iç içe ve herkesin adayı eğitimci Pınar Şahbaz Canönde, sorunların çözümü için “Güven sizden hizmet bizden” diyerek yola çıktı.

Divriği Belediye Başkanlığı’na İddialı Aday: Pınar Canönde

Cumhuriyet’in 100.yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden, Cumhuriyet’in kalesi Divriği’de, Divriği Belediyesi’ne ilk kadın belediye başkanı olmak için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Divriği Nuri Demirağ MYO Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Başkanlığı görevinden istifa eden Pınar Şahbaz Canönde, vizyonunu anlattı, ortak akıl vurgusu yaparak iddialı konuştu.

Belediye Başkan aday adayı Pınar Şahbaz Canönde, Divriği’nin yeraltı madenlerinin yanı sıra doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri içinde barındıran Gazi Mustafa Kemal’in ilke ve inkılaplarını benimsemiş, aydın ve modern toplum yapısına sahip bir ilçe olduğunu belirtti.

“DİVRİĞİ ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARLA BOĞUŞUYOR”

Divriği İlçesi’nde yaşanan sorunlara da değinen Canönde, “İlçemizde yapımı tamamlanmamış okullar, bu okullardaki yetersiz eğitmen kadrosu, norm kadroların doldurulamaması, sağlık alanında yeterli branş doktorlarının olmaması, halkın basit tetkikler için bile Sivas’a yada çevre illere gitmek zorunda kalması, başta kadın ve nitelikli işgücü istihdam sahalarının yetersizliği, konaklama, yeme içme, eğlence, sosyal ve kültürel yaşam alanlarının yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan yoksunluk çıkmazının göç etme nedenleri arasında olduğu kangren haline dönüşmüş sorunları bulunmaktadır”dedi.

TARİHİ, DOĞAL VE KÜLTÜREL DEĞERLEMİZLE DİVRİĞİ’Yİ ÖRNEK İLÇE YAPACAĞIZ

Divriği İlçesi’nin tarihi ve kültürel değerlerinin olması gerektiği gibi değerlendirilemediğini dile getiren Canönde, “Başta UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Ulu Camii ve Darüşşifası olmak üzere tarihi Hititlere kadar dayanan ilçemizde var olan Divriği Kalesi, Kesdoğan Kalesi, Tarihi Konaklar, oyma mağaralar, dev mezarı gibi görülmeye değer kültür mirasları başta olmak üzere tüm doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri ile ilçemizi ülkemizde örnek bir yer yapma hedefi ile yola çıktık”dedi.

DİVRİĞİ’Yİ MÜREFFEH BİR İLÇE YAPMAK İÇİN YOL HARİTAMIZ HAZIR

Divriği İlçesi’ni hak ettiği gibi müreffeh bir seviyeye çıkartmak için ekibinin ve yol haritasının hazır olduğunu kaydeden Canönde, “Gerek Divriği içinden gerekse ilçe dışından alanında uzman akademisyenlerimizle oluşturacağımız bilim kurulu sayesinde bahsettiğim ivedi soruları tek tek irdeleyerek, ilçemizdeki kurum ve kuruluşlar, ticari işletmeler, eğitimciler, iş insanları, siyasiler ve belediyelerin de içinde yer alacağı paydaşlarımızla birlikte çözüme ulaştıracağız.

Bilim kurulumuz dâhilinde eğitim, sağlık, çevre, imar ve altyapı, sokak hayvanları, sosyal yardım, yerel kalkınma, sosyal yaşam, sanayileşme ve istihdam alanı yaratma birimleri oluşturulacak. İç paydaşlarımız olan, ilçemizdeki kurum ve kuruluşlar, ticari işletmeler ve uzmanlar ve dış paydaşlarımız olan üniversiteler, iş insanları Divriği dernek ve vakıfları bu birimlere dâhil edilecek. Bilim kurulumuzun önderliğinde oluşturulacak proje birimimiz ile projeler üretilecek ve ilçemizin hızlı bir şekilde toparlanması sağlanacak”dedi.

BAŞKAN ADAYI CANÖNDE’DEN İDDİALI PROJELER

CHP Divriği Belediye Başkan aday adayı Eğitimci Pınar Şahbaz Canönde, aday gösterilip seçilmesi halinde gerçekleştireceği iddialı projeleri başlıklar halinde sıraladı.

Eğitimden, sağlığa, kültür yolundan zanaatkâr yetiştirme ve desteklenmesine, tarihi ve kültürel eserlerin yaşatılmasından turistik teleferik projesine, turistik pansiyon ve restoran-kafeterya projesinden çaltı kanyonu projesine, hayvansal ve tarımsal ürün projelerinden salça fabrikası projesine, meyve-sebze kurutma paketleme tesisi projesinden kültür merkezi projesine, soğuk hava deposu projesinden belediye gündüz bakım evi ve kreş projesine, yüzme havuzu projesinden toplu taşım ve yeşil alanlar projesine kadar birçok projeleri olduğunu belirten Canönde, Divriği İlçesi’ni en üst lige taşımaya kararlı.

CHP Divriği Belediye Başkan aday adayı Eğitimci Pınar Şahbaz Canönde, yerel yönetimin ve beraberindeki bölgenin geleceğinin yerel yöneticinin ve ekibinin vizyonu ile orantılı olduğunu belirterek, “Asıl olan ihtiyaçları öngörebilmek, çözüm odaklı projelerle toplumun sorunlarına çözüm sunabilmektir.

İnsan merkezli bir anlayışla, çevresini, doğasını, kültür miraslarını ve değerlerini koruyarak, geleceğin Divriği’sini beraber inşa etmeye talibiz. Hesap verebilir, etkin, eşitlikçi, katılımcı bir yönetim anlayışı ile bu zor göreve talip olduk.

Divriği sevdamız ile çıktığımız bu yolda, çatışma değil uzlaşının olduğu, kutuplaşmaların değil bütünleşmenin sağlandığı, kayıpların değil kazanımların konuşulduğu proje odaklı bir hizmet sunarak Tüm Divriğililerin gönüllerini kazanmaya talip oldu ”diye konuştuk.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI EĞİTİMCİ PINAR ŞAHBAZ CANÖNDE KİMDİR?

1982 yılında Sivas Divriği’de 3 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Pınar Şahbaz Canönde İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Divriği’de tamamladı. Sonrasında Cumhuriyet Üniversitesi, İktisadi-İdari Bilimler Fakültesi, İktisat alanında lisansını tamamlayan Canönde, İş hayatında kısa dönem Divriği Ticaret Lisesi ve Divriği Nuri Demirağ Meslek Yüksekokulunda sözleşmeli öğretmenlik ve Ziraat Bankası, Başak Emeklilik İç Anadolu Bölge Müdürlüğü’nde (Ankara) Bireysel Emeklilik aracısı olarak çalışma deneyimi elde etti.

2007 yılında Cumhuriyet Üniversitesi, Divriği Nuri Demirağ Meslek Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Canönde, Divriği’de Finans- Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Başkanlığı görevinden 31 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan mahalli seçimlerde CHP Belediye Başkan aday adayı olmak için istifa etti.

2006 yılında üyesi olduğu CHP’de 2007 Genel Seçimler döneminde Kadın Kolları Başkanlığı yapan Canönde, 2009 yıllarında Atatürkçü Düşünce Derneği, Divriği Şubesi Başkanı olarak görev yaptı. Yoksulluk, Sosyal Yardım, Kırsal Kalkınma alanında çalışmaları olan Pınar Şahbaz Canönde evli ve iki çocuk annesidir.

Şeref Gülmez / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP