REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Cumhuriyet Üniversitesi'nde Yeni Bir Personel Skandalı DahaBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

19 Ekim 2021 - 05:38

Cumhuriyet Üniversitesi’nde Yeni Bir Personel Skandalı Daha

Son Güncelleme :

19 Eylül 2021 - 16:08

Cumhuriyet Üniversitesi’nde Yeni Bir Personel Skandalı Daha

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nda garip şeyler oluyor.

Cumhuriyet Üniversitesi’nde Yeni Bir Personel Skandalı Daha

Edinilen bilgilere göre burada çalışan 16 işçinin her biri en az 10 senedir burada çalışıyor… Bu işçiler, Rektörlüğe Alim Yıldız seçildikten sonra adeta gün yüzü görmediklerini ifade ediyor.

İşçiler kendi ifadeleri ile “resmen bir mal gibi” özel bir işletmeye satıldıklarını iddia etti.

2017 yılında yayımlanan KHK ile taşerondan kadroya geçiş usul ve esaslarına aykırı oldukları gerekçesiyle bu işçiler o dönemde kadroya dahil edilmedi. O günden bu yana 16 personel altışar aylık kurum içi sözleşmelerle bu güne kadar çalışmaya devam etti.

Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği ile nakdi ücret desteği sonrasında 1 Temmuz 2021 ile birlikte normalleşmeyle beraber bu işçiler herkes gibi mesai ve çalışma saatleri olarak normal düzene döndü.

MAĞDUR EDİLDİLER

Bu 16 personelden 12’si iddialara göre bu süreçten sonra maaş kesintisi, ssk günlerinin eksik yatırılması vb nedenlerle mağdur edildi.

10 yıl boyunca farklı rektörlerin yönetimi altında çalışan bu işçiler, mevcut dönemle birlikte uğradıkları kendi ifadeleri ile “mobing” i üzülerek ifade ederken bu süreçte vasıflı eleman olmalarına rağmen “siz temizlik personelisiniz” şeklinde sık sık ithamlarla karşılaştı.

Bu 12 personel içerisinde bulunan fırıncı, lahmacun ustası, resepsiyon görevlisi, antrönör, cankurtaran vb. bulunurken bu vasıflardaki işçilere temizlik işçisi muamelesi yapıldı.

Her şeye rağmen işlerinde çalışan bu işçiler 15 Eylül tarihinde Genel Sekreterlik ile yaptıkları görüşme sonrasında kampüs içerisindeki bir özel işletmeye devrolacaklarını öğrenerek büyük bir şok yaşadı.

Edindikleri bilgiye göre, işçiler kendilerine ifade edilen süreç tamamlandığında, üniversiteden özel işletmeye aktarılacak.

Genel Sekreterlik, bu işçilere, “burayı alan kişiye sizi çalıştırmasını şart koştuk” dese de özel bir işletmede iş yeri sahibi kendi isteği dışında hareket etmeyecektir.

CÜ’de, KİT olarak tüzel bir yerde çalışırken bu işçilerin özel bir işletmeye devredilmesi, tazminatlar hususunda nakit sıkıntısı olduğunun ifade edilmesi sonrasında bu 16 işçiden 12 tanesi adeta kapı dışına konuldu.

16 KİŞİDEN 12’Sİ BU DURUMDA

Benzer şartlarda aynı yerde çalışan 16 personelden 12 tanesinin bu yolla adeta kapı önüne konulması sonrasında kalan 4 tane personelin “muadilleri yok” gerekçesi ile aynı yer ve şartlarda çalıştırılacağı ifade edilirken bu 4 işçi yaşanan sıkıntılı süreçten hiç etkilenmedi.

Ayrıca mağdur edilen personellerin iddialarına göre Genel Sekreterlik bu işçilere Ekim ayı içerisinde üniversitede 4 B – 4 D’li personel alımı yapıcağını ifade ederken mevcutta çıkışı yapılmayan bu 4 isimle birlikte haricen belirlenecek isimlerle de bu alım gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Üniversitesi yönetiminin aldığı kararlarda artık empati yapması bekleniyor.

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.