‘1000 TL pandemi desteği’ ve ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

21 Ocak 2021 - 04:38

‘1000 TL pandemi desteği’ ve ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’

Son Güncelleme :

10 Eylül 2020 - 12:43

‘1000 TL pandemi desteği’ ve ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’

Koronavirüs salgınını fırsata çeviren dolandırıcı hackerlar akılalmaz bir yönteme başvurdu. Aylardır pandemi stresiyle yaşayan vatandaşlar, telefonlarına gelen ‘sosyal destek ödemesi’ mesajını açınca banka hesaplarının boşaltıldığını gördü ve adliyelere koştu.

‘1000 TL pandemi desteği’ ve ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’

Dolandırıcıların, ‘1000 TL pandemi desteği’, ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’ gibi mesajlarla vatandaşları ağlarına düşürmeyi amaçlarken, mesajdaki linkin asla tıklanmaması gerekiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara pandemi sürecinde 1000 TL ödeme yapılması, dolandırıcıları da harekete geçirdi. Bu yardımları fırsat bilip vatandaşların banka hesaplarına göz diken dolandırıcılar, cep telefonlarına pandemi destek yardımından yaralanabileceklerini içeren kısa mesaj gönderen dolandırıcılar, vatandaşlardan destekten yararlanabilmeleri için mesajdaki linke tıklamalarını istiyor. Vatandaşlar linke tıkladıktan sonra telefonun kontrolü dolandırıcılara geçiyor.

Emniyet tarafından şu uyarılara yer verildi:

“Son zamanlarda Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüze ve Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan müracaatlarda, vatandaşlarımızın kullanmış oldukları telefon hatlarına ‘Pandemi destek-1000 TL yardım’ veya ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’ ve benzeri mesajlar geldiği, gelen mesajlarda bulunan linke tıklandığında bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etmek sureti ile cep telefonlarının kontrolünün ele geçirilerek, telefon sahibinin bilgisi ve rızası dışında, telefon rehberinde bulunulan kişilere de aynı ve benzer mesajların gönderildiği, söz konusu mesajlarda belirtilen linke tıklandığında, vatandaştan kişisel bilgiler ve banka veya kredi kartı bilgilerinin istendiği, bu bilgilerinin ekranda çıkan sayfaya girilmesi neticesinde, mobil/internet bankacılığına erişim yapılarak hesapların boşaltıldığı anlaşılmıştır. Hiçbir kurum ve kuruluş, devlet desteği veya benzeri yardım desteği yapmak bahanesi ile cep telefonlarına mesaj göndererek ya da internet üzerinden banka veya kredi kartı bilgilerini isteyerek yardım dağıtmamaktadır. Vatandaşlarımızın gelen mesajlara itibar etmemeleri, mesaj içeriğinde geçen bilmedikleri linklere tıklamamaları, banka veya kredi kartı bilgilerini bu tür sitelere kesinlikle girmemeleri gerekmektedir.”

DOLANDIRICILIKLARDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

Emin olmadığınız ve tanımadığınız kişilerden gelen mesaj ve mailleri açmayın.

Lisanslı bir antivirüs programı kullanın.

İnternet üzerinden cihazlara yüklenen yazılım, resim gibi içeriklere dikkat edin.

Kullandığınız cihaza virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız teknik servisten yardım alın.

Banka hareketlerini kontrol altında tutun, şüpheli bir durumda bankanız ile temasa geçin.

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.