hava Hafif Kar
DOLAR 18,6443 % % 0.02
EURO 19,4227 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.051,84 % % 0,00
ÇEYREK A. 1.719,75 % % 0,00
BITCOIN 316.351 % 0.588
SON DAKİKA

Google News

Özgür-Der’den iptal edilen Muhammed Mursi Caddesi hakkında açıklama

Son Güncelleme :

20 Temmuz 2019 - 20:26

Özgür-Der’den iptal edilen Muhammed Mursi Caddesi hakkında açıklama

Özgür-Der Sivas Şubesi isim değişikliği Sivas Valisi Salih Ayhan tarafından iptal edilen Muhammed Mursi Caddesi hakkında Büyük Sivas WhatsApp hattı 0555 898 1558’e Dernek Başkanı Sinan Ceran basın açıklaması yaptı.

Özgür-Der’den iptal edilen Muhammed Mursi Caddesi hakkında açıklama

Yapılan açıklamada Vali Salih Ayhan hakkında “Gıyabi cenazesine katıldığı Muhammed Mursi’nin adının yaşatılmasını engellemiştir” ifadelerine yer verilirken zehir zemberek açıklamalarda bulunuldu.

Açıklama metninin tamamı şu şekilde;

Darbeci Sisi’nin hapishanesinde şehit olan Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin adının, Sivas’ta bir caddeye verilmek istenmesi çapulcuları haddinden fazla rahatsız etti. İslam’dan ve İslami olan herşeyden rahatsız olan bu guruhun, Şehit Muhammed Mursi isminden kaynaklanan rahatsızlıklarını, ırkçı söylemler ile sosyal medyada paylaşmalarının ardından, Sivas Valisi tarafından kararın iptal edildiği yönünde açıklama yapıldı.

Caddenin şuan ki ismi olan İstiklal’in değiştirilmesinin Türk’e, Cumhuriyet’e, Mustafa Kemal’e ve kemalist ideolojinin diğer simgelerine hakaret olduğuna dair tevziratlarla yola çıkarak gündem oluşturan çapulcular, geçtiğimiz ay Sivas’ta Muhammed Mursi için kılınan gıyabi cenaze namazına katılan Vali Salih Ayhan tarafından haklı görülerek, meclis üyelerinin iradeleri yok sayılarak iptal edilmiştir.

Cadde ismi değişikliğini belediye meclis gündemine getiren Erhak Çınar, “Sivas’ta bu zamana kadar onlarca cadde ve sokak ismi değiştirdik. Bu karar da onlardan biri. Kurtuluş Savaşına vurgu yapılarak olay çarpıtılıyor. Alınan bu karar ise yasa gereği onaylanması için valiliğe gönderildi. Valilik onayı sonrası, ‘İstiklal Caddesi’ yazılı pano kaldırılıp yerine ‘Şehit Muhammed Mursi’ yazılı yeni pano konulacaktır” demesinin ardından, valilik belediye meclisinin almış olduğu kararı veto ettiğini duyurdu.

İstiklal İlkokulu’nun Adı Değişirken Nerdeydiniz?

Sivas’ta 1927 yılından bu yana adı İstiklal olan İlkokul 2017 yılında yıkılarak, hayırsever bir iş adamının katkılarıyla tekrar eğitim öğretime kazandırılmış ve 2018 yılında hayırsever iş adamının yakınlarının adı verilerek eğitim öğretime başlamıştır. Peki Muhammed Mursi adını duyup, İslam’a olan tüm kinlerini ortaya koyanlar okul ismi değişirken neredeydiler? Vali bey, bu tezvizatları ortaya atanlara, “Benden önce İstiklal İlkokulu’un adı değiştiğinde neredeydiniz? Sizin iki yüzlü olduğunuzu ortaya koyan tepkiyi reddediyorum” diyeceğine, gıyabi cenazesine katıldığı Muhammed Mursi’nin adının yaşatılmasını engellemiştir.

Belediye Meclisi Kararına Saygı Gösterilmeli!

Konuyla ilgili resmi işlemlerin sonlandırılması için konunun komisyonlarda görüşülmesi gerekmektedir. Yani konu daha kapanmamış ve isim değişikliği yapılmasının önünde herhangi bir engel söz konusu değildir. İslam’a ve İslam’i değerlere her fırsatta saldıran bu güruhun yalanlarıyla, Belediye Meclisi’nin aldığı kararı çiğnetilmemeli ve Şehit Muhammed Mursi isminin yaşatılmasına engel olunmamalıdır!

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol