REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Esma Yıldız'dan "Okumak Mı Dinlemek Mi ?" Adlı Köşe YazısıBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

19 Ekim 2021 - 05:59

Esma Yıldız’dan “Okumak Mı Dinlemek Mi ?” Adlı Köşe Yazısı

Son Güncelleme :

31 Aralık 2020 - 13:28

Esma Yıldız’dan “Okumak Mı Dinlemek Mi ?” Adlı Köşe Yazısı

Sesli kitapların ortaya çıkması ile önem kazanan soru; okumak mı dinlemek mi?

Esma Yıldız’dan “Okumak Mı Dinlemek Mi ?” Adlı Köşe Yazısı

   PEKİ AMA SESLİ KİTAP NEDİR ?

Bir anlatıcı tarafından yüksek sesle okunan basılı kitabın dijital olarak kaydedilmiş bir versiyonudur. Sesli kitaplar 1930’lu yıllarda görme engelli okurlar için tasarlanan hükümet programları ile ortaya çıkmıştır. Şimdilerde ise sesli kitaplar okurlar için yeni bir kitap alışkanlığının kapılarını araladı. Bu sayede Yazın dünyasının ünlü eserleri, ünlü aktörlerin, yazarların ya da profesyonel bir anlatıcının özel ses efektleri kullanarak anlatımı ile dijital alemde yerini almaya başladı.

Kitapseverler için “kitap kokusu” diye bir tabir vardır. Kitaba dokunmak, sayfalarını çevirmek, satırların altını çizmek, kokusunu almak elbette okur için çok önemlidir. Dijital kitabın baskılı kitaba göre vereceği tadın aynı olmadığını düşünsem de içinde yaşadığımız ve sürekli iş, okul, aile hayatı koşturmacası içinde kitap okumaya fırsat bulmakta zorlanabiliyoruz.

Kitap okumak için bazen huzurlu bir ortam, sakin bir köşe arar dururuz ve çoğu zaman bu isteğimizi ertelemek durumunda kalırız. Sesli kitaplar sayesinde herhangi bir özel köşeye ya da vakte gerek yoktur.  Hayatının önemli bir kısmını özellikle büyük şehirlerde yolda geçiren insanların bu vakti fırsata çevirmeleri, gözlerini dinlendirirken, ruhlarını beslemeleri açısından oldukça işe yarar buluyorum. Dahası otobüste, minibüste, yolda yürürken yani boş kalan tüm vakitlerde sayısız kitap bitirme şansı veriyor sesli kitaplar bize.

Mesela ülkemizde bu işi yapan, Selçuk Yöntem ’den Dostoyevski’nin ünlü eseri “Kumarbaz”, Okan Bayülgen’den Stefan Zweig’in “Satranç”, Mert Fırat’tan “Kürk Mantolu Madonna” kitabını dinleyebiliyorsunuz. Anlatıcının da etkisi ile kitabın içine kolaylıkla girebiliyorsunuz. Tanıdık bir sesin olması da ayrıca cazip gelebiliyor. Kaldı ki ülkemizde de sesli kitaplara son yıllarda eğilimin oldukça fazla olduğunu görebiliyoruz.

Peki, sesli kitaplara nasıl ulaşabiliriz? Sizin için sesli kitaplara ulaşabileceğiniz uygulama önerileri listesi hazırladım.

  • Storytel:

2005 yılında dünyayı sesli kitap anlayışı ile tanıştıran bu uygulama aynı zamanda ilk ve dünyanın en büyük sesli kitap kütüphanesi olma özelliği taşıyor.  Storytel resmi web sitesinden 29,90 TL’ ye abonelik kaydı yaparak kullanıma açılmaktadır. Her yeni kullanıcısına 14 gün ücretsiz kullanım kolaylığı sunmaktadır. En çok okunan kitaplardan, klasiklere, akademik kitaplardan kişisel gelişim kitaplarına kadar ulaşabileceğiniz oldukça geniş bir yelpaze sunuyor.

  • com

Audibooks.com storytelden sonra en ünlü uygulamalardan biridir. İçerisinde ortalama 45 bin üzerinde sesli kitap bulunur. Üstelik ücretsiz dinleme seçeneği mevcuttur. Bu nedenle en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Android ve İOS uyumludur.

  • Bluefire

Bu uygulama ile not alabilir, kaydedebilir, kitapta bilmediğiniz bir kelime varsa anında anlamına bakabilirsiniz.

  • Bartme Diğerleriyle kitap takası yapmanızı sağlayan bu uygulama sayesinde elinizdeki eski kitaplarınızı başkalarına verip yeni kitaplar alabilirsiniz. Böylece hiçbir ücret ödemeden birçok kitaba sahip olabilirsiniz.
  • Serial Box

Bilim kurgu ve gerilim romanları sevenler için harika bir öneri. Üstelik bu uygulama da ücretsizdir.

  • Google Play Books

Google play books diğer uygulamalardan daha farklı bir strateji takip etmektedir. Aylık üyelik ya da abonelik ile değil okunan kitabın satın alınması ile sesli kitap okuma hizmeti sunmaktadır.

  • Moon+Reader

Kitaplarınızın yazı tipini, rengini, satır aralığını, sayfa görüntüsünü, gece-gündüz modunu kendinizin uygulayabileceği bir e-kitap uygulaması!

Bu yazımın sesli kitap deneyimi kazanmanız ve okuma alışkanlığı elde etmenizde yardımcı olacağını umarak iyi okumalar diliyorum … İnstagram üzerinden takipte kalabilirsiniz… @1kitap1sosyolog

“Kitap okuyan kişi, ölmeden önce binlerce hayat yaşar; hiç okumayan kişi ise yalnızca bir tane.”

İnstagram üzerinden takipte kalabilirsiniz… @1kitap1sosyolog

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.