DOLAR 31,0797 % 0.29
EURO 33,6716 % 0.07
STERLIN 39,4319 % 0.17
FRANG 35,2737 % 0.17
ALTIN 2.026,18 % 0,46
BITCOIN 1.605.423 -0.631

Yüzlerce İş Adamı Mağdur!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yüzlerce İş Adamı Mağdur!

İstanbul’da’da yüzlerce kişinin kredi kart bilgisini ele geçirerek, “mail order” sistemi üzerinden 2 milyon liralık alışveriş yapan çeteye operasyon düzenlendi. Bu kapsamda yüzlerce iş adamı Mağdur durumda…

Mağdur

30 yıl kesilmiş hapis cezasıyla aranan elebaşıyla birlikte ele geçirilen çetenin, kart ve hesap bilgilerini ele geçirdiği 50’ye yakın orta ve büyük ölçekli şirket sahipleri arasında Akkök Holding sahibi Dinçkök kardeşler de bulunuyor.

ŞİKAYET ÜZERİNE ORTAYA ÇIKTI

Polisi harekete geçiren olay, kredi kart bilgilerinin çalındığını söyleyen onlarca banka müşterisinin şikayeti üzerine ortaya çıktı. Kartlarından, yüklü miktarda çekim yapıldığını belirten banka müşterilerin verdiği bilgiler üzerine İstanbul Emniyeti’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri soruşturma başlattı. Araştırmalarda, banka müşterilerinin kart bilgilerini ele geçiren şüphelilerin  oto yedek parçasından araç lastiğine, makineden elektronik eşyaya kadar değişik türde farklı ürünler satın aldıkları tespit edildi.

DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ ORTAYA ÇIKTI

Şebeke olarak faaliyet gösterdikleri tespit edilen çeteye yönelik olarak takip sürerken dolandırıcılık yöntemleri de ortaya çıkarıldı. Yapılan tespitte, çete üyeleri sahte mühür ve evraklarla çok sayıda sahte şirket kurup, bu şirketler üzerinden farklı firmalardan yüklü siparişlerle alışveriş yapıyordu. Ödemeleri kopyalanmış kartları kullanılarak “mail order” sistemi üzerinden gerçekleştiren çete, satın aldığı ürünler ise internet üzerinden tek tek, yada sahte şirketler üzerinden toplu olarak satıyordu.

 ARALARINDA DİNÇKÖK KARDEŞLER DE VAR

Ekipler 1 yıl süren soruşturmada, dolandırıcıların, aralarında Akkök Holding sahibi Dinçkök kardeşlerin de bulunduğu orta ve büyük ölçekli şirket sahibi 50 ye yakın işadamıyla Türkiye genelinde yüzlerce kişinin kredi kartını kopyaladığını belirledi. Şebeke üyelerinin İstanbul, Malatya ve Antalya’da yapılandığı tespit edilirken, başını aynı suçtan 30 yıl kesilmiş hapis cezasıyla aranan firari bir dolandırıcının çektiği şebekenin yaklaşık 2 milyon lira tutarında dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi.

 ŞEBEKE ÜYELERİ GÖZALTINA ALINDI

Şebekenin çökertilmesi için geçtiğimiz cuma günü düğmeye basan ekipler, belirlenen adreslere yaptıkları baskınlarda, aralarında aranan şebeke elebaşının da bulunduğu 21 şüpheliyi gözaltına aldı. Yakalanan şüpheliler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İşlemleri tamamlanan şüphelilerden, biri Emniyet’ten serbest bırakılırken 20’si adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan aralarında şebeke liderinin de bulunduğu 8 çete mensubu tutuklandı. 12 çete mensubu hakkında ise adli kontrol hükmü uygulandı.

KAYNAK: MİLLİYET

http://www.haber7.com/guncel/haber/2334878-mail-order-sebekesi-onlari-da-kopyalamis


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.