REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Kurtuluş ancak Allah'a kullukla mümkündürBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

29 Ekim 2021 - 03:55

Kurtuluş ancak Allah’a kullukla mümkündür

Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 23:08

Kurtuluş ancak Allah’a kullukla mümkündür

Kendin ol. Kendin olmak varken, kendini yok saymak, kendini küçümsemek, kendini aşağılamak, kendinle boğuşmak neden? Bugün aynanın karşısına geçip baktın mı kendine?  Allah’a şükrettin mi?  “Yarabbi! Sen ne güzel bir kul yaratmışsın böyle?” dedin mi?

Kurtuluş ancak Allah’a kullukla mümkündür

Rabbimiz Teala Furkan Suresi 77.Ayette şöyle buyurur:  “Dua ve yönelişiniz O’na olan inancınız için değilse, Rabbim size niçin değer versin?”  Peki el açıp dua ettin mi Allah’a?  Secdelere kapanıp şükrettin mi yüce Yaradana? Empati yaptın mı mesela kendi kendine? Kendini yeniden gözden geçirdin mi bugünde? Şükredecek o kadar şeyin var ki aslında.

Ah. Bir anlasan bir farkına varsan!  İnsan olmanın,  Müslüman doğmanın,  Müslüman bir mahallede yaşamanın, Müslümanca değerler üretmenin ne büyük bir nimet olduğunun bir farkına varsan!.. İşte o zaman her şeyin Allah için, Allah adına, Allah’la ve Allah’lı olması gerektiğini anlar yeniden iman eder, Allah’ı gereği gibi takdir eder, nefsini ilahlaştırmayı bırakır, kul olurdun yalnızca Allah’a!..

Rabbimiz Teala İsra Suresi 70. Ayette şöyle buyurur:  “Ama doğrusu Biz Âdemoğluna kat kat ikram ederek onu üstün ve şerefli kıldık. Karada ve denizde onlara ulaşım imkânı sağladık. Temiz ve helâl besinlerle onları rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın bir çoğundan üstün tuttuk!”  Eşrefi mahlukat yani yaradılmışların en şereflisi olarak yaradılan bir insan.

Ve Rabbimiz yine En’am Suresi. 165. Ayette şöyle buyurur : “Sizi yeryüzünün halifeleri yapan, size verdiği şeylerde, sizi denemek için, kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O’dur. Şüphesiz Rabbin, cezası çabuk olandır ve O, bağışlayan, esirgeyendir!”  Yaratıcı tarafından Halife/sorumlu tayin edilen, dünyaya mirasçı kılınan, önceki ümmetlerin ardından yeryüzünde ilâhî adâleti gerçekleştirmekle görevli gönderilen, akıl gibi, irade gibi, vahiy gibi, fıtrat gibi ve vicdan gibi, çeşitli zenginliklere sahip olan bir insan.  Kısaca:  Allah’a kulluk fıtrata dönmekle, Allah’ın dur dediği yerde durmak, Allah’ın yap dediğini yapmakla mümkündür.

İnsan aklını ruhunu ve benliğini vahiyle formatlayarak fabrika ayarlarına dönebilmesi ancak mümkündür.  Allah’ın yarattığı ve tam bir şaheser olan insan, kurtuluşun yollarını arayan insan, müreffeh bir hayat sürmek isteyen insan, asalet ve şeref sahibi olmak isteyen insan, elbette ki Allah’tan başka kime kul olabilir ki?.. Selam ve dua ile!..

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.