SON DAKİKA
hava

Google News

Köşe Yazarımız Kürşat Hardal Yazdı “Sivas”

Son Güncelleme :

28 Ağustos 2022 - 9:54Köşe Yazarımız Kürşat Hardal Yazdı “Sivas”

İş bu köşe yazısı, herhangi bir ırkı-dini-siyasi görüşü karalama amacıyla kaleme alınmamıştır. Tamamı şahsi görüşlerden oluşup daima eleştiriye ve tartışmaya açıktır.

Köşe Yazarımız Kürşat Hardal Yazdı “Sivas”

Önemi yok edilmiş kadim şehir.

Sivas şehrinin tarihte çok büyük ve önemli bir yeri vardı. Son yirmi beş senede Sivas, Anadolu’nun köhne ve yalnız bir şehri oldu. Çünkü Sivas, sahipsiz kaldı.

Hititler döneminde stratejik bir kale olarak var oldu. Şimdi stratejisini bozdular.
Kadı Burhaneddin Beyliği, Danişment Beyliği, Eretna Beyliği dönemlerinde başkent olarak yaşamını sürdürdü. Şimdi başkent oldu, taş bir kent.

Selçuklu döneminde ‘Dar’ül-Ala’ dediler bu şehre, yani yüce belde. Şimdi yüce beldemiz, devletin en önemsiz şehirleri arasında.
Osmanlı döneminde eyalet merkeziydi bu şehir. Şimdi sahipsizliğin merkeziyiz.

Tam 108 gün boyunca cumhuriyetin ve devletin temelleri bu şehirde oluşturuldu. Milli mücadelenin başkentliğini yaptı Ata Mustafa Kemal’ in önderliğinde. Şimdi birbirine caka satanların elinde oyuncak oldu bu şehir.

En büyüğünden en küçüğüne dilimiz yettiğince yanlışları anlatmaya çalışalım.

Bir üniversite düşünün. Üniversitenin başı öğrenciyle ve üniversitenin sorunlarıyla ilgilenmek dışında her işte var. Şehre can katan üniversite, artık can çekişir oldu. Öğrenciyi Sivas’ a çekecek tek bir çalışma yok.

Öğrenciyi Sivas’ a çeksen, Sivas’ta bir şey yok. Eğitim kalitesi zaten başarı puanlarından ve başarı sıralamalarından belli olduğu için o konuya hiç girmiyorum. Çünkü ortada bir başarı yok.

Bir belediye düşünün. Belediyenin başı şehrin çevresel ve kültürel sorunlarıyla ilgilenmesi gerekirken, üst makam koltuğu arayışında. Kardeşim, bu şehrin yolları artık mayın tarlasını da geçti. Lüks makam aracınızla hiç mi şehir turu atmıyorsunuz ?

Kaldırım taşı yenilemekten Sivas’ ın kaldırım taşı yapım malzemesini bitirdiniz. Bir şehirde sürekli su kesintisi mi olur arkadaş ? Gerçi suyumuzda çok kaliteli balcık kıvamında.

Bir valilik düşünün, Valiliğin başı, şehrin asayiş, emniyet, güven ve yönetimini sağlaması gerekirken, büyük şehir valiliğine nasıl atanırım derdinde. Çok valilik başı eskitiyoruz. O kadar basamak bir şehir haline geldik ki, bizden ayrılan büyük şehre atanıyor.

Peki nasıl bir çalışma yürütüyoruz? Ziyarete gidip, ziyaretçi bekliyoruz. Bol bol hediye alıp, bol bol hediye veriyoruz. Bak sen şu çalışmaya, takdir ettim. İnsanın valilik başı olası geliyor.

Bir işadamları birliği, sanayiciler birliği, zart birliği, zurt birliği düşünün. Aslında vaz geçtim düşünmeyin. Çünkü ortada düşünülecek bir çalışma yok. Bir Sivas’ a yatırım, bin dışarıya yatırım. Allah razı olsun bu yıl ki sadakayı da aldı bu şehir.

Garip Sivas halkı, daha ne kadar sürünmeyi kabul edeceksin ? Daha ne kadar eskimiş insanları ve kendi cebini düşünen insanları baş tacı etmeye devam edeceksin ?

Doğru düzgün su yok.
Elektrik ne kadar var tartışılır.
Yol demeye bin şahit isteyen yolumuz var.
Kendi içine kapanmış bir üniversitemiz var.
Bol bol trafik çilemiz var.
Olmayan bir internetimiz var.
Yatırım yok, götürüm var.
…………
……..
Say say bitmiyor. Sivas’ ın bir çok problemi var. Sorunları anlatmaktan çözümlere vakit kalmıyor.

Son Söz

Kendi içinden bir yiğidini zaten çakallara yedirdin, daha kaç yiğidine sahip çıkmayacaksın Sivas ?

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol