SON DAKİKA
hava
Google News

Sivas Veteriner Hekimler Odası’ndan kurban alacak vatandaşlara uyarılar

Son Güncelleme :

30 Haziran 2022 - 16:53

Sivas Veteriner Hekimler Odası’ndan kurban alacak vatandaşlara uyarılar

Sivas Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdem ŞENEL, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık alacak vatandaşlara önemli açıklamalarda bulundu.

Sivas Veteriner Hekimler Odası’ndan kurban alacak vatandaşlara uyarılar

Ayrıca yaz mevsiminin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte aktif hale gelen ve popülasyonunda artış görülen kenelerin sebep olduğu KKKA hastalığına dikkat edilmesini istedi.

Kurban edilecek hayvanların, koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olduğunu, bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerektiğini söyledi.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz ettiğini, bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş hayvanların kurban olarak kesilemeyeceğini belirtti.

Sağlıklı hayvanların belirgin özelliklerinin olduğunu; Besili sığırlarda gövdenin her yönden dolgun görünümde, butların yuvarlak, omuzların geniş, vücut çıkıntılarının belirsiz, derinin yumuşak ve elastiki, hayvanın bakışlarının canlı, kılların ince ve parlak olduğunun görülmesi gerektiğini, ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve doğal deliklerden anormal akıntıların, bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi şişkinliklerin ve yaraların bulunmadığını belirtti.

İlimize çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportunun, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin ve Veteriner Sağlık Raporlarının olup-olmadığına bakılmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir.

Gelecekte dışarıya bağımlılığı azaltmak ve kendi hayvan varlığımızın devamı açısından öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesini, kesilecek hayvanların kurban komisyonunda belirtilen yerlerde ve kesimhanelerde hayvan refahına uygun olarak eziyet edilmeden kesilmesini, kesilen hayvanlara ait pasaport veya kulak numaralarının İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine iletilmesi gerektiğinin önemine değindi.

Büyük Sivas Haber


blank

blank

blank

blank

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.