hava -1° Kar
DOLAR 18,8457 % % 0.07
EURO 20,3173 % % 0
GRAM ALTIN 1.136,35 % % 0,70
ÇEYREK A. 1.857,94 % % 0,70
BITCOIN 439.978 % -1.723
SON DAKİKA


Google News

Kudüs’e Sessiz Kalan 8 Müslüman Ülke

Son Güncelleme :

14 Aralık 2017 - 10:54


Kudüs’e Sessiz Kalan 8 Müslüman Ülke

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine İstanbul’da Kudüs için olağanüstü olarak toplanan İslam İ.T Zirvesi’ne teşkilata üye olan 8 ülkeden hiçbir katılım olmadı. Zirveye 49 ülkeden devlet başkanı, cumhurbaşkanı, kral, başbakan ve temsilciler düzeyinde katılım gerçekleşti.

Kudüs’e Sessiz Kalan 8 Müslüman Ülke

İslam işbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Kudüs’ü İsrail’in başkenti’ olarak tanımasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile olağanüstü olarak İstanbul’da toplandı. Zirveye İİT’ye üye olan 49 ülkeden devlet başkanı/cumhurbaşkanı/kral, başbakan, meclis başkanı ve temsilciler nezdinde katılım oldu. Ancak teşkilata üye olan 8 üyeden hiçbir temsilci bu önemli zirveye katılmadı.

8 ülke zulme sessiz kaldı
İslam işbirliği Teşkilatı (İİT’nin) resmi olarak 57 üyesi var. Ancak 4. olağanüstü zirvede Suriye’nin üyeliği ülkede yaşanan iç savaş ve Beşşar Esed’in zulümlerinden dolayı askıya alınmıştı. Bu nedenle İstanbul’daki zirveye 56 üye davet edildi. Ancak 8 ülke bu kritik zirveye hiçbir şekilde temsilci göndermeyerek adeta ABD’nin ve işgalci İsrail’in zulmüne karşı sessiz kaldılar. Bu ülkeler;

Benin, Guyana, Kamerun, Türkmenistan, Surinam, Gine Bissau, Mozambik ve Suriye

Bu ülkelerden en çok dikkat çekenler ise daha önce Trump ile bir küre etrafında poz veren Suudi Arabistan toplantıya devlet başkanı düzeyinde katılım gerçekleştirmedi. Arabistan zirveye sadece İslam İşbirliği Teşkilatı ile ilgilenen devlet yetkilisini gönderdi.

İİT Zirvesi’ne 49 ülke katıldı. Bu ülkeler arasından 21 ülkeden üst düzey katılım gerçekleşmedi.

İİT’nin 57 üyesi var
Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brunei, Burkina-Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Komorlar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen, Suriye (Üyeliği 14-15 Ağustos tarihlerinde düzenlenen 4. Olağanüstü İİT Zirvesi’nde askıya alınmıştır.)

Kaynak: millisavunmasanayi.com
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol