hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

Kongre Binası “2 Güvenlik Görevlisine mi Terk Edildi”

Son Güncelleme :

21 Temmuz 2017 - 10:28

Kongre Binası “2 Güvenlik Görevlisine mi Terk Edildi”

Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargâhı” olarak kullanılan bina Cumhuriyet tarihimizde çok önemli ve müstesna bir yer tutar.

Yıllardır devam eden tadilatın ardından geçtiğimiz yıl açılış yapılan Kongre Müzesini ziyaret edenlerin WhatsApp haber hattımıza göndermiş olduğu mesajı aynen iletiyor, yetkililerin konuya müdahil olmasını talep ediyoruz.

“Kongre Müzesi, içeride 2 güvenlik görevlisi 2-3 temizlik görevlisinden başka bir şey kalmamış. 2 güvenlik görevlisine terk edilmiş gibi… Odalar bomboş. 7-8 odanın kapısı kilitli. Adını aldığı kongre salonunu dahi bulamıyorsunuz. Oradaki güvenlikçilere sorup yönlendirildik. Kongre salonu diye gönderdikleri yer 3 tane sandalye 1 tane kürsüden ibaret hale gelmiş. Bu salon önceden böyle değildi. O günü birebir anlatıyordu. Ayrıca salonun ortasında duran kocaman bir beyaz masa var. Bunun ne anlama geldiğini de soruyoruz bilen yok. Bizde anlamadık zaten. Güvenlikçilere bilgi alabileceğimiz kişileri sorduk böyle birilerinin olmadığını söylediler. Katalog, broşür veya yönlendirme yapan hiç bir materyal yok. Yetmiyormuş gibi saat 17.00 olduğunda anons ile kapanıyor deniyor. Dışarı çıkmamız isteniyor. Dışarıdan müzeyi misafirlerimize gezdirmek için geldiğimizde, içeri elimizi kolumuzu sallayarak girdik. Hiç bir güvenlik önlemi bulunmuyor. Başka müzeleri de geziyoruz. Kırk tane güvenlik önleminden geçiyoruz. Güvenlik görevlileri mecburen güler yüzlü çünkü bellerinde silahları yok. Polis olan arkadaşlarımızdan bir tanesinin belinde silahı dahi vardı fakat polis misin, belinde silah mı var dahi denmedi. Bu şekilde art niyetli biri içeri girip olay çıkarsa ne olacak. Ayrıca biz bu müzeyi daha öncede gezdik. Bir sürü tarihi eser vardı. Görüp inceleyebiliyorduk. Buranın açılışının yapıldığı tarihteki gelenleri hatırlıyorum da bu gelenler acaba neyi açtılar. Orada çalışan kişilere de benzer şeyler söyledim. Bazı salonlarda anlatım yapan projeksiyonlar var. Salon aydınlık, yansıttığı şeyler görünmüyor. Hatta yanımızda bulunan tarihçi bir arkadaşımızın ifadesine göre de yazılan bazı tarihlerde de hatalar var. Bunları CİMER’e de yazdım… Ayrıca sizde, gördüğüm kadarıyla bu tip konuları dile getiriyorsunuz ve düzeliyor. Lütfen bu konuda da ilgililere gerekenleri iletin.”

Kongre Binası

Sivas- Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi 1892 yılında Sivas lisesi olarak yaptırılan ve 1981 yılına kadar Sivas Lisesi olarak kullanılan tarihi binada açılmıştır.

Bilindiği gibi Atatürk Anadolu’da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsuna çıktıktan sonra, Erzurum Kongresini açmış, Sivas Kongresini açmak üzere 2 eylül 1919 günü Sivas’a gelmiştir. Sivas Lisesi binası Kongreye ayrılmış ayrıca Atatürk ve arkadaşları Sivas’tan ayrılıncaya kadar bu binada kalmışlardır.

Sivas Kongresi, 4 Eylül 1919-11Eylül 1919 tarihleri arasında çalışmalarını sürdürerek önemli kararlar almış ve dağılmıştır. Atatürk Kongresinden sonra, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-I Hukuk Temsil Heyeti Başkanı olarak Sivas’ta çalışmalarını sürdürmüştür. Bu çalışmaları 18 Aralık 1919 tarihine kadar uzamış, Temsil Heyeti Ankara’da çalışmayı kararlaştırınca Atatürk’te bu tarihte Sivas’tan ayrılmıştır.
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol