SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Kışın Beslenmeye Dikkat!

Kışın Beslenmeye Dikkat!
Bu haber 09 Kasım 2016 - 14:19 'de eklendi

Beslenme ve Diyetisyen Özge Karabağ ise havaların soğumaya başlamasıyla birlikte insanların beslenme alışkanlıklarında çok değişiklikler olduğunu, hareketsiz kaldıklarını ve evde vakit geçirdikleri için kilo sorunu olduğunu söyledi.

Bütün besin gruplarından 3 ara 3 ana öğün şeklinde alınması çok büyük önem taşıyor diyen diyetisyen Özge Karabağ, “Öncelikle kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiği için düzenli şekilde bir fiziksel aktivite öneriyoruz. Haftada 3 veya 4 gün kilo kontrolü için ve sağlıklı yaşamak için de hafta da 1 veya 2 gün bir fiziksel aktivite yapılması gerekiyor. Kış aylarında güneş ışınlarından mahrum kaldığımız için D vitamini eksikliği çok fazla oluyor. Bundan dolayı da D vitamininden zengin besinlerden faydalanılması gerekiyor. Özellikle süt ürünleri olabilir, balık ürünleri olabilir. Özellikle D vitamini takviyesi almak çok önemli. Omega 3 kaynağı olan balık da kış aylarında bol miktarda bulunan besinler arasında beyin ve bilinçsel sağlığın kuvvetlendirilmesi için balık haftada 1 ile 2 defa tüketilmesi gerekiyor. Özellikle vücut direncini yükselten gıdalar kış mevsiminde büyük önem taşıdığı için özellikle mevsimde sebze ve meyveler günde 4 ila 6 porsiyon arasında tüketilmesi gerekiyor. Vücut ısısının korunması için ve sağlıklı yaşam için de günde 2 buçuk, 3 litre kadar kişinin kilosuna göre tabi değişmekle birlikte ortalama 2 buçuk, 3 litre su alması da önemli.” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER