hava Hafif Kar
DOLAR 19,0182 % % 0.05
EURO 20,3963 % % 0.2
GRAM ALTIN 1.212,29 % % 0,22
ÇEYREK A. 1.982,10 % % 0,22
BITCOIN 544.411 % 0.4
SON DAKİKAGoogle News

Güvende Değiller!

Son Güncelleme :

11 Aralık 2019 - 12:28

Güvende Değiller!

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi´nin (UN Women), “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyası kapsamında Türkiye´de olduğu gibi Sivas´ta da çok sayıda kadın kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri ateş böceğini temsil eden bir ışık ile işaretledi.

Sivas’ta da Çok Sayıda Kadın Kendilerini Güvende Hissetmiyor

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi´nin (UN Women) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´nde başlattığı “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasına ülkemizden binlerce kadın katıldı.

Dün sona eren kampanya kapsamında kadınlar, Türkiye´de kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri ateş böceğini temsil eden bir ışık ile işaretledi.

İşaretlenen alanlara bakıldığında başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok büyükşehrin  yanı sıra Sivas´ta da kadınlar kendilerini güvenli hissetmiyor.

BM tarafından açılan ‘atesbocekleri.info´ isimli site üzerinden gerçekleştirilen kampanya kapsamında ilimizde çok sayıda lokasyonda kadınlar güvende olmadığını “ateş böceği” yakarak duyurdu.

Sitede; kampanyanın amaçlarına ilişkin “Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun? Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu? Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun? Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu? Cevabın ‘evet´ ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun. Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır. Ateş böcekleri birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim içindeler. Uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim onların hayatta kalmasını sağlıyor. Her bir ışık güveni simgeliyor. Bu kusursuz iletişim, şiddet gören kadınlar için neden bir çözüm olmasın? Siz de bir yerlerde kendinizi güvensiz hissediyorsanız oraya bir ateş böceği bırakın, karanlığı aydınlatın” ifadelerine yer verildi.

UN Women, interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor. (İrade)

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.