hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 19,0482 % % 0.14
EURO 20,5228 % % 0.77
GRAM ALTIN 1.184,82 % % -2,05
ÇEYREK A. 1.937,18 % % -2,05
BITCOIN 548.855 % 0.521
SON DAKİKAGoogle News

70 Bin TL’lik Kangal’a Dünyadan Da Talep Var

Son Güncelleme :

15 Ocak 2018 - 14:50

70 Bin TL’lik Kangal’a Dünyadan Da Talep Var

Anadolu’nun güçlü köpek ırkları Kangal, Aksaray malaklısı, Anadolu çoban köpeği ve akbaş, Çankırı’da yetiştirilerek birçok ülkeye gönderiliyor.

70 Bin TL’lik Kangal’a Dünyadan Da Talep Var

Eldivan ilçesinde 20 bin metrekare alana kurulan çiftlikte, güçlü gövdeleriyle “Anadolu aslanı” olarak bilinen Aksaray malaklısı, iri cüsseleriyle “bozkırın kralı” olarak nitelendirilen Kangal, Anadolu çoban köpeği ve akbaş cinsleri özenle yetiştiriliyor.

Çiftlik sahibi Akif Metin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kangal sevgisinin çocukluğundan geldiğini ve bu aşkını profesyonelliğe çevirdiğini anlattı.

Türkiye’nin dünyada kendisini kanıtlamış en iyi sürü koruma köpek cinslerini çiftliğinde yetiştirdiğini belirten Metin, “Çiftliği üç yıl önce Çankırı’da kurduk. Sevmeden hiç kimse bu kangallara hizmet edemez. Hayatımızı bu işe adayarak bu duruma getirdik ve en iyi şekilde de sahip çıkmaya çalışıyoruz.” dedi.

Çiftlikte 200 damızlık köpek bulunduğuna işaret eden Metin, şunları aktardı:

“Yaz kış yavru alabilmek için özel doğumhanelerimiz bulunmaktadır. Çiftliğimizde yaz kış yılda 600 yavru alabiliyoruz. Çiftliğimize seçmiş olduğumuz damızlık köpeklerimiz Türkiye’de ve dünyada kendilerini kanıtlamış köpeklerdir. Gerek verdiği yavrularla, gerek sürülerde göstermiş oldukları gayret, çabalarla dikkat çeken köpekleri buralara getiriyoruz ve nesli kaybolmasın diye safkan köpekleri üretiyoruz. Çiftliğimizde Kangal başta olmak üzere Anadolu çoban köpeği, akbaş ve Aksaray malaklılarının üretimlerini yapıyoruz. Yabancı ırk olarak da az sayıda alabay üretiyoruz.”

– “Amerika’da en iyi sürü koruma köpeği akbaş seçilmiştir”

Çiftlikte üretilen köpekleri Türkiye’nin 81 ilinin yanı sıra ABD, Rusya, Çin ve Azerbaycan gibi ülkelere gönderdiklerini anlatan Metin, “Türk çoban köpeklerimizin özellikleri, ilk başta dünyadaki en iyi sürü koruma köpeği olmaları. Bugün Afrika, Amerika, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan gibi birçok ülkede sürüleri Kangallar koruyor ve bunlar tescil edilmiştir. Bugün Amerika’da en iyi sürü koruma köpeği akbaş seçilmiştir. Bu bizim milli değerimizdir. Afrika’da sürüleri yabani hayvanlara karşı Kangallar korumaktadır. Biz bu değerleri insanlara ne kadar iyi anlatabilirsek Kangalların değeri daha iyi anlaşılır.” diye konuştu.

– Köpeklerin fiyatları 3-100 bin lira

Ürettikleri yavruları “rezervasyon” usulü talep gelen yerlere gönderdiklerini, köpek almak isteyenlerin bir ay önceden arayarak bunları ayırtması gerektiğini söyleyen Metin, yavru fiyatlarının 3 bin liradan başladığını bildirdi.

Büyük köpeklerin fiyatının ise 20-100 bin lira olduğuna işaret eden Metin, yetiştirdiği 70 kilo ağırlığındaki, katıldığı köpek güzellik yarışmasında Türkiye birinciliği olan “Herkül” isimli kangalın 70 bin liraya Dubai’den alıcı bulduğunu söyledi. Metin, 90 kilo ağırlığındaki, yine güzellik yarışmasında birinciliği olan Anadolu çoban köpeği “Boğaç” için de 100 bin lira talep ettiğini vurguladı.

Metin, köpeklerini özel beslediğini ve yaptığı işin maliyetli olduğunu sözlerine ekledi. (AA)
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.