SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

AK Parti ve MHP’nin ittifak Yasası Teklifi Meclis’e Sunuldu

AK Parti ve MHP’nin ittifak Yasası Teklifi Meclis’e Sunuldu
Bu haber 21 Şubat 2018 - 17:41 'de eklendi

AK Parti-MHP ittifak yasası teklifi Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu. Teklifin içeriği ile ilgili iki partiden de açıklama geldi.

AK Parti ve MHP’nin ittifak Yasası Teklifi Meclis’e Sunuldu

YÜZDE 10’LUK SEÇİM BARAJI KORUNACAK

Buna göre yüzde 10’luk seçim barajı korunacak. Partilerin milletvekili genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak yapması yasal hale getirilecek. İttifakın oy oranı yüzde 10’u geçtiğinde katılan partiler barajı geçmiş sayılacak.

SEÇİLME YAŞI 18’E İNDİRİLECEK

Milletvekilliğinde olduğu gibi belediye başkanı, belediye meclis üyelikleri ve muhtar seçilme yaşı 18’e indirilecek.

100 BİN İMZA YSK ÜZERİNDEN TOPLANACAK

Cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imza noter kanalıyla değil Yüksek Seçim Kurulu üzerinden toplanacak.

Yasa teklifinde ittifak için sayı sınırlaması olmayacağı, bir partinin aynı anda bir başka partiyle ayrı, bir diğeriyle ortak liste üzerinden ittifak yapabileceği belirtiliyor.

OY PUSULASINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER DE VAR

Oy pusulasına ilişkin düzenlemeler de var. İsteyen partilerin ortak logo ve adla blok olarak ittifak oluşturabileceği, isteyenin ayrı sütunlarda yer alabileceği de söyleniyor. Partiler, ittifak modeli ya da protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na bildirecek.

Sızan bilgilere göre, ittifak partilerinden sadece birine ya da ikisine birden vurulan mühür geçerli olacak, oy ittifaka verilmiş sayılacak. Çift mühürlü oyların paylaşımı, partilerin aldıkları oy oranlarına göre yapılacak. Partiler, ayrı listelerde seçime girebileceği gibi ortak liste de yapabilecek.

VATANDAŞLARA POLİS ÇAĞIRMA YETKİSİ VERİLECEK

Sandık güvenliğini tehdit eden durumlarda vatandaşlara da polis çağırma yetkisi verileceği belirtiliyor. Sandık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından seçilebilecek. (sondakika)

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER