DOLAR 27,3123 % 0.24
EURO 28,8283 % 0.06
STERLIN 33,2020 % 0.19
FRANG 29,7487 % -0.03
ALTIN 1.660,34 % -0,18
BITCOIN 733.400 2.091

“Ayrımcılığa İsyan Ediyoruz”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Ayrımcılığa İsyan Ediyoruz”

Kamu işçileri ile emeklilerde olduğu gibi memurlara da ikramiye verilmesini talep eden Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Ahmet Başlan, “Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara yasal hakları olmasına rağmen ikramiye ödenmemektedir.

“Ayrımcılığa İsyan Ediyoruz”

Devletin bu ayrımcılığının izahı yoktur. Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz” dedi.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Ahmet Başlan, memurlara da ikramiye verilmesi için Cumhurbaşkanına 12. kez başvurduklarını ve kamu işçileri ile emeklilerde olduğu gibi memurlara da ikramiye verilmesini istediklerini açıkladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Başlan, “25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan 2061 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca kamuda istihdam edilen tüm işçilere –taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil- 31 Ocak Cuma günü ilave tediyenin birinci yarısı ödenecektir. İkinci yarısı ise Ramazan Bayramı öncesinde 22 Mayıs 2020 Cuma günü ödenecektir. İlave tediyenin çalışanlar açısından anlamı ikramiyedir.

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yapılan ilave tediye (ikramiye) ödemeleri 1956 tarihli 6772 sayılı yasa kapsamında yapılmaktadır. Yasa gereği her yıl iki Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlanmaktadır. İkinci Cumhurbaşkanlığı kararı Kurban Bayramı öncesinde yayımlanmakta ve Kurban Bayramı öncesinde ve Aralık ayında yapılacak ilave tediye ödemelerinin tarihini belirlemektedir.

Kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri ikramiye ödenmektedir. Halen toplu sözleşme veya Yüksek Hakem Kurulu Kararı ile ödenen ikramiyeler hariç kamu işçileri Cumhurbaşkanlığı Kararı ile her biri yarım aylık ücretleri tutarında 4 adet ilave tediye ödenmektedir. Ayrım yapılmaksızın tüm emeklilere de yılda iki kez biner lira tutarında ikramiye verilmesi memnuniyet vericidir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen ikramiye ödenmemektedir. Devletin bu ayrımcılığının izahı yoktur” dedi.

“SÖZDE SENDİKALAR KONUYLA İLGİLENMİYOR”

“Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz” diyen Başlan, “Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir.

Tüm siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştük, konuyu anlattık, memurların taleplerini ilettik. BASK olarak, Sayın Erdoğan´ın Cumhurbaşkanlığı döneminde 28 Ocak 2020 tarihinde 12. başvurumuzu yaptık. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde ‘toplu sözleşmenin kapsamı´ başlığı altında görüşülecek konular arasında ‘ikramiye´ hakkı bulunmasına, aradan 17 yıl geçmesine rağmen memurların ikramiye hakkı ne görüşme masasına getirilebilmiş ne de toplu sözleşme metinlerine girebilmiştir.

Yetkili sendikaların bu aymazlığının iktidarlar tarafından istismar edilmesi ve ikramiye hakkının görmezden gelinmesi vicdanları rahatsız etmektedir. 4688 sayılı yasada yer alan memurlara ikramiye hakkının toplu pazarlık yöntemiyle alınamayacağı, sözde ve sahte sendikaların bu konuyla ilgilenmedikleri anlaşılmaktadır.

Bu nedenle sorunun çözümü için Sayın Cumhurbaşkanı ve siyasi partilerin TBMM grup başkanvekillerine yazılı başvuruda bulunarak, 6772 sayılı yasanın memur ve sözleşmeli personeli de kapsayacak şekilde değiştirilmesini, memur ve sözleşmeli personelin kapsama alınmasını teklif ettik. Bu haklı talebimizin hayata geçirilmesi, anılan yasa değişikliğinin bir an önce yapılması, 6772 sayılı yasa kapsamında memur ve sözleşmeli personele de ilave tediye ödenmesini bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanının ve siyasi partilerin, memurların bu haklı sesine kulak vermelerini istiyoruz. Unutulmamalıdır ki, devletin asli ve sürekli görevleri günün her saatinde, ülkenin en ücra köşesine kadar ve gerektiğinde canı pahasına kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir. Buna rağmen devletin ayrımcılık yapmasının izahı yoktur. 3 milyon 250 bini aşkın memur ve sözleşmeli personel adına talebimizi bir kez daha haykırıyor, konunun her aşamada takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. (İrade/Çetin Polat)

Büyük Sivas Haber – Sivas


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.