DOLAR 28,9919 % 0.23
EURO 31,2252 % -0.16
STERLIN 36,3918 % -0.22
FRANG 32,9603 % -0.25
ALTIN 1.866,62 % -1,07
BITCOIN 1.281.753 -0.87

İşte patronların masasındaki asgari ücret formülü!

Yayınlanma Tarihi : Google News
İşte patronların masasındaki asgari ücret formülü!

Asgari ücret zammı için geri sayım sürerken, gözler 7 Aralık’ta yapılacak kritik pazarlık görüşmelerine çevrildi. İşçi işveren temsilcileri kritik toplantı öncesi beklentilerini açıkladı. Patronlar asgari ücrete yapılacak bir yüzde yüz oranındaki zamma sıcak baktıklarını belirtirken, bölgesel asgari ücret önerisi dikkat çekti. İşte asgari ücret zammıyla ilgili tüm detaylar…

İşte patronların masasındaki asgari ücret formülü!

Asgari ücret zammıyla ilgili son dakika haberleri yakından takip edilirken, milyonlarca çalışan kritik asgari ücret pazarlığından çıkacak sonuca kilitlendi. 7 Aralık’ta asgari ücret zammı için işçi ve işveren temsilcilerinin masaya oturması beklenirken, tarafların beklentileri de netleşmeye başladı.

Yıllık enflasyonun yüzde 85 olmasına dikkat çeken patronlar asgari ücretin yüzde 100 zamla 4.250 TL’den 8.000-8.500 TL’ye çıkmasına sıcak baktıklarını belirtiyor. İşçiler ise ‘enflasyon dursun’ çağrısı yaptı. Öte yandan asgari ücretle ilgili ‘bölgesel olsun’ önerisi de dikkat çekti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç “İstanbul’daki bir asgari ücretle, 5-6’ncı teşvik bölgesindeki asgari ücret aynı olmamalı” diye konuştu.

‘Asgari ücretin 8 bin 500 dolaylarında olması bizim için makul’
Sabah Gazetesine konuşan İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Faruk Güzeldere, çalışanların enflasyona karşı korunması gerektiğini belirtti.

İşverenin çalışanını korumak için ara zam yaptığını hatırlatan Güzeldere, “Asgari ücrette bir yıllık enflasyon oranları baz alınıyor. Geçen yıl asgari ücreti baz aldığımızda 8 bin-8 bin 500 bandı bizim açımızdan makul. Ancak devlet teşvikleri çok önemli. Bizim de maliyetlerimiz çok ciddi oranda arttı. Özellikle sigorta primlerinde ciddi teşvik gerekiyor” dedi.

Asgari ücret artışı ile maliyetler de artacak
İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın da, “Asgari ücretin, en azından halkın alım gücünü koruyacak şekilde artması çok doğru bir karar. Ancak bu sorunun enflasyonu düşürerek çözülebileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Onur Orakçıoğlu, asgari ücrete tabi çalışanların alım gücünün korunmasının önemli olduğunu kaydetti. Kiğılı Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem ise, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun herkesi etkilediğini belirterek, “Asgari ücret artışıyla birlikte maliyetler de artacak bu da enflasyonun artmasına neden olacak” ifadelerini kullandı.

İTO’dan bölgesel asgari ücret önerisi
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücretin bölgesel olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Avdagiç, “Nasıl Türkiye yatırım teşvikleri konusunda bölgelere ayrılmışsa, asgari ücretin de bölgesel belirlenmesi gerekiyor. İstanbul’daki bir asgari ücretle, 5-6’ncı teşvik bölgesindeki asgari ücret aynı olmamalı” dedi.

Gelir vergisi dilimlerinin 5-6 sene içinde asgari ücret kadar yükseltilmediğine dikkat çeken Avdagiç, şöyle devam etti:

“Net-brüt makası çalışanlar aleyhine bozuldu. Bu kaybı telafi edecek bir vergi dilimleri ayarlaması yapmamız lazım. SGK üst limiti bizi çok zorluyor. Sınır 50 bin liraya dayandı. Üst limitte katsayısı asgari ücrete değil, enflasyona endekslenmeli. Yine kıdem tazminatı üst limiti de enflasyonla doğru orantılı olmalı.”

Erdemoğlu: 10 bin lira olmalı
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, asgari ücretten tasarrufu doğru bulmadıklarını belirterek, “Bu dönemde özellikle ücretli çalışanlar enflasyon nedeniyle ciddi bir baskı altında. Ben haklıyım sen haklısını bir kenara bırakıp aynı gemide olduğumuzu düşünmek zorundayız” dedi.

Asgari ücretin hiçbir dönemde 500 doların altına düşmemesi gerektiğini anlatan Erdemoğlu, “500 doları baz aldığımızda şu anki dolar kuruna göre asgari ücretin minimum 9 bin TL olması gerekiyor. Ancak yılbaşından sonra dolar da artar. O nedenle asgari ücretin 10 bin TL olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu rakamı destekliyoruz” diye konuştu. Kendi grup şirketlerinden asgari ücretle çalışanın olmadığını anlatan Erdemoğlu, “Bizde bu oran zaten hep daha yukarıda oldu. Yeni zam sonrasında da üstünde veririz” ifadelerini kullandı.-internethaber

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP