DOLAR 32,2035 % -0.01
EURO 35,4053 % 0.33
STERLIN 41,4905 % 0.38
FRANG 35,4051 % -0.01
ALTIN 2.514,65 % 0,56
BITCOIN 66.344,46 -0.892

Nesrin Öztürk Salgar “Çocukları internette bekleyen tehlike!”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Nesrin Öztürk Salgar “Çocukları internette bekleyen tehlike!”

Günümüzde çocuklar bilgisayar ve telefonda çok fazla zaman geçirmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinden sonra geçirilen zamanın fazla olduğu alan çevrim içi oyunlardır. Yararlarının göz ardı edilmemesi gereken internetin, yanlış kullanımı sonucu çocuklar üzerinde maalesef oldukça olumsuz etkileri söz konusudur.

Nesrin Öztürk Salgar “Çocukları internette bekleyen tehlike!”

Prof. Dr. Adem Yılmaz ve Zeynep Biriciğin, internet ve çocuk sağlığı konusundaki çalışmasında da bahsettiği, internette çocuklarıyla ilgili en faydalı bilgileri edinmeye çalışan en iyi doktor sayfalarını, en iyi vitaminleri araştıran biz ebeveynlerin gözden kaçırdığı esas nokta çocuğumuza internetin verdiği zarardır.

NEDİR BU ZARARLAR?

Yükselen binalar arasında kendine oyun alanı bulamayan çocuk sosyalleşmeyi de oyunu da internet üzerinden karşılamaya başlamıştır. Eğlence, heyecan, adrenalin gibi duyguları da internetten gidermeye başlamıştır. Bu kadar haz veren oyunun sonunda çocuk bağımlı olmakta ve zararlı içeriklerden etkilenmektedir. Bilgisayar oyunlarında verilen direktifleri fiziki olarak yerine getiren çocuk fiziki olarak kendine zarar verme, hayatına son verme gibi durumlarda bulunmaktadır. Dijital medya kullanımı sonrası çocuklar sağlık problemleri de yaşamaktadır.

Özellikle pedofili (yetişkin veya daha yaşlı bir ergenin, sadece veya büyük oranda ergenlik-öncesi yaştaki bir çocuğa (veya çocuklara) cinsel ilgi duymasına neden olan psikiyatrik bir bozukluk) çocuklar oyun oynadıkları kişilerin çocuk olup olmadığını saptayamamaktadır. Sanal alemde çocuğun karşısında oyun oynayan kişi 50 yaşında çocuk kaçırma niyeti taşıyan biri de olabilir. 12 yaşında Amanda’nın internet sapığı tarafından sanal işkenceye maruz kalması ve sonunda intihar etmesi haberini hatırlatmak istiyorum.  Mavi Balina oyunu bir dönem haberlerde çok fazla yer bulan ve 130 çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Oyunun yapımcısı halen tutukludur. 48 Hour Challenge oyunu tehlike saçmakta Pokemon Go oyunu çocuklarda psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Kontrolsüz internet yüz yüze ilişkide azalmaya sebep olmakta ve çocuğun agresif, narsisist ve anti sosyal özellikler göstermesine ve öfke kontrolünde bozukluklara neden olmaktadır.

12 yaş ve öncesi çocuğun muhakeme yeteneği henüz gelişmemiştir ve çocuk gerçekle sanalı ayırt edemez. Bu durumda ciddi güvenlik sorunu yaşar. Oyun içeriğindeki şiddet sahnelerini gerçek hayatta deneyebilir. Pedofili denilen sapıkların ağına düşebilir ve şantajtehdide maruz kalabilir.

ÇÖZÜM  MÜ?

Cevap yine eğitim… İnternetteki zararlı içerikler hem ebeveynlere hem çocuğa anlatılmalı bilinçli hale getirilen birey tehlikelerden uzak kalmayı başarmaktadır.  Bu noktada medya okuryazarlığı, dijital okur yazarlığının ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Çocuklara bizler özel bölgelerini anlatmakta ve cinsel eğitim vermekteyiz. En az onun kadar önemli olan internette güvenlik ve gizlilik kavramlarının da öğretilip çocuğun oynadığı oyunlar takip edilmeli gerekli önlemler alınmalıdır.

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP