SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber, Haberler, Haberleri, SivasHaber, SıvasHaber, Sıvas, Son Dakika

CÜ İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Yine Ödülle Döndü

CÜ İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Yine Ödülle Döndü
Bu haber 16 Mayıs 2017 - 9:47 'de eklendi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencileri, DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda ödül kazandı.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri; DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda: En İyi Deprem Performans ödülünü kazandı.

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda 43 üniversiteden 85 takımın başvurdu, finalde 28 takımın mücadele etti.

Takım danışmanı Fezayil Sunca ile öğrenciler  Esra Volkan,Sümeyye Çiftçi, Zeynep Güney, Yavuz Demir, Harun Yıldırım’dan oluşuan Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrenceleri,  En İyi Deprem Performansı ödülüne layık görüldü.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımının yanı sıra, analiz ve modellerini sergileme olanağı buldu..

Yarışmada öğrencilere çalışma fırsatı sunulurken, depreme dayanıklı bina bilincini artırılması da hedeflendi.

Mart ayında başlayan ve 43 üniversiteden aldığı 85 başvuruyla bu alanda kendi rekorunu kıran yarışmada ön elemeyi geçen takımlar, yaptıkları bina tasarımlarını DASK’ın verdiği malzemelerle model maket haline getirerek bağımsız jüri üyelerine sergilediler. Finale kalan 28 takıma ait bina modelleri, İstanbul Osmanlı Arşivleri Başkanlığı Kongre Merkezi’nde yapılan finalde depremi simüle eden sarsma masasında teste tabi tutuldu.

Deprem testinden yıkılmadan geçen modeller, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine de tabi tutuldu. Yarışmada birincilik ödülünü, fayda-maliyet hesabı sonucunda en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olmayı başaran İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi takımı kazandı.

Yarışmada ikinci olan Sakarya Üniversitesi İstanbul Üniversitesi ve En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nün sahibi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi de 5.000 TL para ödülünü almaya hak kazandı.

İKİNCİ KEZ ÖDÜL KAZANDILAR

2015 yılında düzenlenen yarışmada da Araştırma Görevlisi Erdinç Erkan Başbolat, Araştırma Görevlisi Fezayil Sunca ve Araştırma Görevlisi Alperen Türkay danışmanlığında  En İyi İletişim Becerisi Ödülünü kazanmışlardı.


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA