DOLAR 27,1479 % 0.08
EURO 29,0073 % 0.11
STERLIN 33,2632 % -0.3
FRANG 29,9750 % -0.04
ALTIN 1.680,29 % 0,34
BITCOIN 727.400 -0.113

İnovasyon Merkezi İçin Somut Adımlar Atıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnovasyon Merkezi İçin Somut Adımlar Atıldı
blank
blank

Sivas’a 6 milyon TL para harcanarak İnovasyon Merkezi kurulacak.

Sivas’a 6 milyon TL Para Harcanarak İnovasyon Merkezi Kurulacak

Projenin yüzde 75’lik kısmını Orta Anadolu Kalkınma Ajansı karşılayacak. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün projeye katkı payı ise yüzde 25 olacak. İl Genel Meclisinde gündeme gelen ve kabul edilen önergenin ardından 1. Organize Sanayi Bölgesine kurulacak olan İnovasyon Merkezi için Orta Anadolu Kalkınma Ajansından destek alınacak.

Projeye aynı zamanda Sivas İl Özel İdaresi de ortak olacak. Projeye finansman sağlanması noktasında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya’ya yetki verildi. Kurulması planlanan İnovasyon Merkezinde Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve işçilik kapasitelerinin artırılması, üretilen ürünlerin katma değerinin yükseltilmesi, verimliliğin artırılması, rekabet gücünün artırılması planlanıyor. Kurulacak olan merkezde aynı zamanda yüksek teknoloji ürünlerde yerlilik oranının artırılması da hedefleniyor.

İnovasyon Merkezi mülkiyeti Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne ait ve Organize Sanayi bölgesinde yer alan 5893 ada 9 nolu parseldeki 24 bin 597 m2’lik alana yapılacak. 24 bin 597 m2’lik alanın 2 bin metre karelik kısmına İnovasyon Merkezi kurulacak. Aynı zamanda alana Ticari Bilimler, Eğitim Salonu, Danışmanlık Ofisi, Dış Ticaret İstihbarat Ofisi, Katılım simülasyon atölyesi yapılacak. Projeyi 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası ve İŞGEM A.Ş. birlikte yürütecek. İnovasyon Merkezinden imalat sanayi, makine imalatı yapan firmalar, imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’ler faydalanacak.

“ORGANİZE SANAYİNİN ADI VAR KENDİ YOK”

İl Genel Meclisinde gündeme alınan konuya ilişkin söz alan Büyük Birlik Partisi İl Genel Meclis Üyesi Ömer Yeğin, şuanda İnovasyon Merkezinin ilimiz için faydalı olamayacağının kanaatinde olduklarını söyledi. İlk olarak Organize Sanayi Bölgesinin ayağa kaldırılması gerektiğinin altını çizen Yeğin, “Şuanda Organize Sanayinin adı var kendi yok. Neden?. Bütün iş yerleri depo olarak kiraya verildi. Bölgede yaptığımız incelemelerde bankalar kapalı fabrikaların üzerine afiş asmış. Afişlerde mülklerin bankalara ait olduğu yazıyor. Bizim ilk olarak Organize Sanayiyi iyileştirmeye ve güçlendirmeye yönelik çalışma yapmamız lazım. Her ne kadar yüzde 75 hibe de verilse yüzde 25’lik ödeme bile ekonomimize büyük zarar verecektir. İnovasyon Merkezinden faydalanacak Sivas’ta 2 firma var. Projenin şehrimize katkıda bulunacağından emin değiliz” ifadelerini kullandı. (Memleket)

Büyük Sivas Haber

blank
blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.