Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivaslı ünlü doktordan gururlandıran bir buluş daha

Sivaslı ünlü doktordan gururlandıran bir buluş daha
büyük sivas haber
büyük sivas haber( [email protected] )
26 Ekim 2020 - 10:46

Dünyaca ünlü bilim kadını ve bitmeyen kalp pilinin mucidi Sivaslı Dr. Canan Dağdeviren, ALS Hastalarının konuşma güçlüğüne karşı icat geliştirdi.

Canan Dağdeviren ALS Hastalarının konuşma güçlüğüne karşı icat geliştirdi

Sivaslı Bilim Kadını Canan Dağdeviren, bilim dünyasına katkılarını sürdürüyor. Daha önce bitmeyen kalp pili, meme kanserini erken teşhis eden elektronik sutyen gibi önemli çalışmalara imza atan Dağdeviren, şimdi ise ALS hastalarının konuşma güçlüğüne karşı icat geliştirdi.

Yeni buluşunu sosyal medyadan paylaşan Dağdeviren, “4 yıl önce kurduğum hayal bugün gerçek oldu! 25 Nisan 2016´da ilik bir bahar günü Dr. Stephen Hawking ile Harvard Society´de tanışmış ve ALS hastalarının konuşurken yaşadığı zorluğu görmüştüm. Yaklaşık 1 yıl sonra MIT´den kendi araştırma grubumu kurmak için teklif almış ve öğrencilerimle bu hayalimi paylaşmıştım. Çok güzel yorulduk, harika ALS dostlarımız üzerinde denemeler yaptık. ALS hastalarının konuşmasını daha hızlı sağlayacak aletimizi tamamladık. Emeği geçen herkesi bilimin olanca ateşiyle kucaklarım” dedi.

CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR?

Bilim insanı Canan Dağdeviren, ABD´de yer alan Harvard Üniversitesi´nin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk oldu. İcatlarıyla ABD´nin prestijli dergilerinden Forbes´un “30 Yaş Altı Bilim İnsanı” listesine girmeyi başaran Dağdeviren, bunun yanı sıra, MIT (Massachusetts Institute of Technology) yayını Technology Review´ın her yıl açıkladığı ´35 yaş altı Mucitler Listesi´ne de adını yazdırmayı başardı. 28 yaşındayken dedesini kalp yetmezliğinden kaybeden ve kendisini bilime adayarak yaptığı icatlar ile dikkat çeken Dr. Dağdeviren, Sivas Kongresi´nin 100´üncü yılı nedeniyle memleketi Sivas´ın İmranlı ilçesine geldi. İmranlı Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansa katıldı. (İrade)

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]