DOLAR 32,2834 % -0.1
EURO 35,1239 % 0.29
STERLIN 41,8233 % 0.54
FRANG 36,1233 % -0.05
ALTIN 2.409,59 % -0,23
BITCOIN 68.461,69 1.455

Hz. Muhammed “madem ki bütün varlıklar insan içindir, o halde onu koruyun”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hz. Muhammed “madem ki bütün varlıklar insan içindir, o halde onu koruyun”

Fatih Erbakan, “Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına kesinlikle karşıyız. Bu inancımıza uygun olmayan bir davranıştır. Bazı batı ülkelerinde bu yapılıyor olsa bile onları taklit etmemiz doğru bir davranış değildir.” demişti.

Hz. Muhammed “madem ki bütün varlıklar insan içindir, o halde onu koruyun”

İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) Kurucusu ilahiyatçı Dr. İhsan Şenocak, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) döneminde insanlara zarar veren başıboş köpeklerin itlaf edildiğini söyledi.

İNSANA ZARAR VEREN KÖPEĞİ İTLAF CAİZDİR

İhsan Şenocak Hoca, “Peygamber Efendimiz Aleyhisselatu Vesselam, Medine-i Münevvere’de köpekleri öldürme emrini verdi, bir sahabe de çoban ve bekçi köpeği hariç başıboş köpekleri öldürdü. Hz. Aile’den (r.a.) gelen rivayette de çaylak, leş kargası, fare ve yırtıcı köpek öldürülebilir. Bunları öldürmek caizdir çünkü insanlara zararı var…” dedi.

Şenocak, “Başlangıçta Medine’de öyle bir hal oluyor ki bütün köpekler insanlara zarar veriyor. Korkuyorlar. Allah Rasulü Aleyhisselam, bu noktada, madem ki bütün varlıklar insan içindir, o halde onu korumaya işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

HAYVANLARI KORUMALIYIZ FAKAT ÖNCELİK İNSAN SAĞLIĞI

Hayvan hukuku ile ilgili hayvanlara şefkatli davranılması gerektiği yönündeki hadis-i şerifleri de hatırlatan Şenocak, “Deveye nasıl alaka gösterilmesini emrediyor, deveye zulmeden sahibini uyarıyor. Bununla alakalı hadis-i şerifler malum. Ama eğer köpekte olduğu gibi hayvan insana zarar veriyorsa insanın sağlığı esas alınacak.” şeklinde konuştu.

Şenocak, fukahanın da insana zarar veren köpeklerin itlaf edilebileceği yönünde fetvaları olduğunu kaydetti.

Şenocak, “İnsana zarar veriyorsa o hayvanlar insanlardan ayrı bölgelerde tecrit edilir. Yine insana zarar vermesinin önüne geçilmiyorsa o zaman devletin o köpekleri öldürmesi vaciptir.” sözlerini sarf etti.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP