hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

Hayırsever Sivaslılar, ihtiyaç sahiplerinin bakkal borçlarını ödedi

Son Güncelleme :

22 Ocak 2021 - 21:55

Hayırsever Sivaslılar, ihtiyaç sahiplerinin bakkal borçlarını ödedi

Pandemi sürecinde, koronavirüse karşı bir yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların 4 mahalle bakkalına olan veresiye defterlerindeki tüm borçlarını ödedi.

Hayırsever Sivaslılar, ihtiyaç sahiplerinin bakkal borçlarını ödedi

 Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin zor günler geçirdiğini ve bazı ailelerin mahalle bakkallarına olan borçlarını ödemekte zorlandıklarını haber alınca hemen bir yardım kampanyası başlattıklarını dile getireren Hollanda Sivaslılar Platformu tarafından görevlendirilen bir yetkili, Hollanda’daki hayırseverlerden toplanan paralarla maddi durumu yetersiz ailelerin veresiye borçlarının ödedendiğini ve bunun yanısıra 105 aile’ye koli yardımı, 105 aile’ye ise 150 Tl.’lik alış-veriş çeki ulaştırdıklarını, ayrıca iki ailenin sağlık giderlerini karşıladıklarını, beş ailenin kira, doğalgaz borcunu, bir ailenin kömür yakacağını ve işyerleri kapanan 9 esnafında borçlarını kapattıklarını belirtti.

Hollanda Sivaslılar Platformu tarafından gönderilen yardım kolileri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı İbrahim Çitil, ‘’Daha önce olduğu gibi bu yılda ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarımızı sürdürüyoruz. Engelli arabası başta olmak üzere her yıl benzer yardımlar yaptıklarını belirterek, ihtiyaç sahiplerini muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve mahalle bakkalları ile görüşerek tespit ettik. Görevlendirdiğimiz bir arkadaşımız, yardım kolilerini Sivas’ın çevre mahallelerindeki ailelere bizzat evlerine götürerek teslim ettiğini söyledi.

Çitil, ‘’Amaçlarının koronavirüs salgını döneminde ihtiyaç sahiplerine maddi destek vermek, yardımlaşma geleneğini sürdürmek olduğunu kaydederek, “Sivas’ın çevre mahallelerindeki 4 bakkala ait veresiye defterlerindeki tüm borçları kapattık. Bununla birlikte 105 aile’ye koli yardımı, 105 aile’ye 150 Tl.’lik alış-veriş çeki verdik, bir ailemizin kömür ihtiyacını giderdik. Yedi ailemizin elektrik ve doğal gaz borçlarını ödedik. Üç ailemizin 5 aylık kirasını yatırdık. Sınava hazırlanan öğrencilerimize kırtasiye yardımı yaptık. Gündelik lokanta, çay ocakları ve inşaat işlerinde çalışıp, işsiz kalan 35 kişiye de maddi destek verdik. Başıboş sokak hayvanlarını da unutmadık, onlarada yiyecek alarak katkıda bulunduk. Hayırseverlerimizden ve emeği geçenlerden, katkıda bulunan herkesten Allah razı olsun.’’ dedi.

Koronavirüs nedeniyle tüm insanlığın zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Akdeğirmen Mahallesi Adem Gıda Pazarını işleten Fevzi Mesci, “Hollanda Sivaslılar Platformu’ndan bir yetkilinin bakkalımıza gelerek, ödemekte zorlanan aileler olup olmadığını sordu. Kendisiyle veresiye defterindeki borçları topladık, defterdeki borçların tamamını ödeyeceklerini söylediğini ifade eden Mesci daha sonra şunları kaydetti: ‘’Koronavirüs salgınından dolayı ödenemeyen veresiye borçların tamamını ödeyerek veresiye defterini yırtmamı istedi. Hollanda’daki hayırseverlerden ve vesile olanlardan Allah razı olsun. Ben de veresiye defterindeki borç yazılı sayfaları yırttım. Uzun zamandır bakkallık yapmaktayım, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Buna vesile olan arkadaşımıza da teşekkür ettim. Böyle kişilerin çoğalmasını Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Veresiyenin kapandığı başka bir bakkal ise Fatih mahallesindeki Fatih Market Bakkaliyesi. Fatih Market sahibi Fatih Ersoy: “Hollanda’daki hayırseverler sanırım kendi aralarında para toplamışlar. Bir yetkili doğrudan veresiye defterini sordu. İhtiyaç sahipleri ve korona salgınından dolayı işsiz kalan, bir süredir çalışmayanlar vardı. Onları tespit ettik. O şekilde veresiye borçlarını kapattık. En çok ihtiyaç sahibi olanları aralarından seçmeye çalıştık. Çünkü yazdırıp ödeme gücü olanlar da vardı.” diye konuştu.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol