DOLAR 32,1826 % -0.08
EURO 35,4205 % 0.32
STERLIN 41,4785 % 0.36
FRANG 35,4374 % 0.07
ALTIN 2.520,20 % 0,78
BITCOIN 66.615,86 -0.514

Müjde geldi! Tedaviler 1 yıl boyunca tüm hastanelerde ücretsiz

Yayınlanma Tarihi : Google News
Müjde geldi! Tedaviler 1 yıl boyunca tüm hastanelerde ücretsiz

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile milyonlarca vatandaşın sorununa çözüm getirildi. kamusonhaber de yer alan habere göre yeni karar ile 81 ildeki tüm hastanelerde tedaviler 1 yıl boyunca ücretsiz olacak.

Müjde geldi! Tedaviler 1 yıl boyunca tüm hastanelerde ücretsiz

Genel Sağlık Sigortası (GSS), bireylerin sağlıklarını korumayı ve sağlık riskleriyle karşılaştıklarında oluşan harcamaların finansmanını sağlamayı amaçlayan bir sigorta türüdür.

Bu kapsamda, kişilerin ekonomik durumuna veya tercihlerine bakılmaksızın, ortaya çıkabilecek sağlık risklerine karşı toplumun tüm bireylerinin eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlanmıştır.

TÜM TEDAVİ VE İŞLEMLER ÜCRETSİZ OLACAK

Genel Sağlık Sigortası prim borcu nedeniyle hastaneye gidip tedavi olamayan milyonlarca vatandaşın sorununa çözüm getirilecek bir karar alındı. GSS borcu bulunan kişilerin ücretsiz sağlık hizmeti alabilmesi için bir düzenleme yapıldı.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu düzenlemeye göre, GSS kapsamındaki vatandaşlar, prim borçları olsa bile Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

TÜM HASTANELERDE GEÇERLİ OLACAK

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan düzenleme, GSS prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayan Türk vatandaşlarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, 31 Aralık 2024 tarihine kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmesini sağlıyor.

Bu sayede, GSS prim borcu olan kişiler, bir yıl boyunca 81 ildeki Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde borçları sorgulanmadan tedavi altına alınacak.

2024 YILININ SONUNA KADAR UZATILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Koca açıklamasında “Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlarımızın, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurumları ile Üniversite Hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmıştır” dedi.

GSS BORÇLARINA AF GELİYOR

Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa teklifi, GSS prim borcu bulunanlara af sağlamayı öngören bir madde içermekte.

Tasarı yasalaşırsa, ödenmemiş GSS primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi tüm alacaklardan vazgeçilecek, bu da borçlu olan vatandaşlara önemli bir maddi rahatlama sağlayacak.

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP