DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.151.127 2.435

Halk edebiyatı okullarda yaşatılacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Halk edebiyatı okullarda yaşatılacak

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi” Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği ile imzalanan iş birliği protokolü ile başladı. İl Merkezindeki 32 okulda 10. Sınıf öğrencilerine yönelik uygulanacak proje kapsamında Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi’nde protokol imza töreni ve halk edebiyatı etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Sivas’ın önde gelen, şair, âşık ve halk ozanları öğrencilerle bir araya geldi.

Programa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sevim, Milli Eğitim Şube Müdürü Mücahit Gül, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programda ilk olarak Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık işbirliği protokolünü imzaladı. Burada bir konuşma yapan Dernek Başkanı Ayık; “Türkiye’de ilk defa Sivas’ta uygulanan bu projeye Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Altınsoy çok büyük emek verdiler. Bunun diğer illere de yayılması için dernek olarak elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Âşıklık, halk müziği geleneğini, şairlerimizi, ozanlarımızı örnekleyerek sizleri bilgilendireceğiz. Âşıklığın, Lebdeğmez’in ne olduğunu bilmeyen çok sayıda öğrencimiz var. Zaman zaman derneğimizde üniversite öğrencilerine, başka illerden gelen eğitimcilere, televizyonlara programlar yapıyoruz. Fakat çocuklarımız bazı şeylerde eksik kalıyor. Sivaslı oldukları halde âşıklık geleneğini, âşıklığın ne olduğunu bilmiyorlar. Halk müziği sanatçılarını âşık zannediyorlar. Hal bu ki, halk müziği sanatçıları âşıkların yazmış oldukları, şiirleri, Türküleri seslendiriyorlar. Biz âşıklık geleneğinin, yayılması ve gelecek nesillere taşınması için bu çalışma çok önemli. İnşallah, güzel bir şekilde devam eder ve diğer illere de örnek olur.” Dedi.

“BÖYLE BİR PROJE EN GÜZEL SİVAS’A YAKIŞIR”

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise Türkiye’de ilk olarak düzenlenen projenin Sivas’a yakışan bir proje olduğuna dikkat çekti. Proje sayesinde genç nesillerin kendi kültürünü yaşayarak öğrenme imkânı bulacağını belirten Altınsoy, projenin önce il merkezinde sonra ise ilçelerde uygulanacağını belirtti.

Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Çok önemli bir projeyi başlatıyoruz. Bu Türkiye’de bir ilk… Yaşayan halk edebiyatımızı okullarımızda yaymak, çocuklarımıza tanıtmak, yeni yetişen gençliğin kendi kültürüyle barışık olmasını sağlamak… Bu proje ile bunu bizzat uygulayarak göstermiş olacağız.  Bu proje sayesinde halk edebiyatı dersimizde işlenen halk edebiyatı, şiir, koşma, bağlama gibi dersleri bizzat uygulamalı olarak okullarımızda göstereceğiz. Bu proje çerçevesinde inşallah, ilimizde önce merkezden başlayarak daha sonra da fırsatımız olur ise ilçelerimizde 32 okulumuzda âşıklarımız gezecekler, bu dersin işlediği konuları bizzat gösterecekler. Böyle bir proje en çok ve en güzel Sivas’a yakışır. Biz de bunu Sivas’tan başlatıyoruz. Çünkü Sivas âşıklık geleneği olan, toprağı mümbit, Ruhsatilerin, İsmeti Babaların, Âşık Veysellerin, Pir Sultan Abdalların olduğu bir şehir. Bu şehirde çocuklarımız bu kültürü eğer öğrenmeden mezun olurlar ise bizim için büyük bir eksiklik olacaktı. Bu ihtiyacı hissettiğimizden dolayı böyle bir proje başlattık. Bu proje Âşıklar Derneğimiz ile paylaştığımız zaman kendileri memnuniyetle kabul ettiler. Onlar da özveride bulunarak, ‘Biz böyle bir çalışmanın içerisinde oluruz’ dediler. Biz şimdi Âşıklar Derneğimizle beraber okullarımızda bir plan ve program dâhilinde bu projeyi yürüteceğiz. Ben, projeye destek veren Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık Bey’e ve yönetimine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Eğer kendi kültürümüze, kendi tarihimize sahip çıkmaz isek birileri gelir bize başkasının tarihini, kültürünü dayatır. Eğer, kendi tarihimizi, kendi kültürümüzü öğrenirsek biz başkalarına aktarırız. Yani, örgütlenmiş küçük topluluklar, örgütlenmemiş büyük toplulukları idare ederler. Biz bu noktada kendi geleneğimizi yaşatmak için örgütlü olmak zorundayız. Bu örgütlenmeyi de bu proje ile sağlamış oluyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy program sonrasında tüm katılımcılara teşekkür ederek, projenin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Büyük Sivas Haber

 


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.