DOLAR 20,7788 % -0.06
EURO 22,5320 % 1.03
STERLIN 26,5117 % 0.98
FRANG 22,8473 % -0.02
ALTIN 1.314,61 % 0,16
BITCOIN 27.128,37 -2.365

Genel Sekreter Kaya’dan Çallı Köyüne Ziyaret

Yayınlanma Tarihi : Google News
Genel Sekreter Kaya’dan Çallı Köyüne Ziyaret
blank
blank

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Sivas merkeze bağlı Çallı köyünde bir takım gezi ve incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine; Sivas İl Genel Meclis Başkanı Sedat Özata, merkez meclis üyesi ve Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu başkanı Fikret Yıldırım ve İdaremiz ilgili birim müdürleri katıldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ve il genel meclis başkanı Sedat Özata’yı köy girişinde köy muhtarı ve vatandaşlar karşıladı. Genel Sekreter ve beraberindekiler ilk olarak Çallı Köyü İlk ve Ortaokulunu ziyaret etti.

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Genel Sekter Kaya, “Çallı köyüne gelip de sizin gibi zeki öğrencileri görmeden gitmek olmazdı. Az önce öğretmenleriniz gönül rahatlığıyla ve gururla sizlerin başarısından bahsetti. Ben sizlere bu başarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü bu bizlere memleketin her köşesinde aynı başarıyı elde edebileceğimizi gösteriyor. İnşallah bundan sonrada her şey gönlünüzce olur ve nice başarılar elde edersiniz. Çocuklar şunu unutmayın ki sizin burada okumanızla, Sivas il merkezinde, Ankara da veya İstanbul da okumanız arasında hiçbir fark yok. Çünkü bütün Türkiye de aynı kaynaklar dağıtılıyor ve ülkemizin her köşesinde aynı eğitim veriliyor. Kendimize güveneceğiz. Bizim memleketimizde hiç kimsenin arasında hiçbir fark yok. Tek fark var o da çalışma ve azim farkı. Çalışan, emek ve gayret gösteren onun sonucunu muhakkak alır. O yüzden köyde de olsak, şehirde de olsak, emek vermeden güzelliğe kavuşamıyoruz. Sizlerin bunun farkında olduğunuzu biliyorum ve her birinize eğitim hayatlarınızda başarılar diliyorum. Bizlerden bir şey istediğinizde de her zaman başımızın üstünüzde yerinizin olduğunu bilmenizi istiyorum.” dedi.

Kaya, öğrencilerde çevre bilincinin oluşturulması amacıyla İdaremizin çocuklara armağanı olan ve içerisinde; ‘Çevre Temizliği’, ‘Küresel Isınma’, ‘Geri Dönüşüm’, ‘Yenilenebilir Enerji’ , ‘Ekosistem’ kitapları ile ‘Tohum Kitap’dan oluşan ‘Çevreci Nesil Eğitim Serisi’ni hediye etti. Daha sonra Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, Sivas İl Genel Meclisi Başkanımız Sedat Özata ve beraberindekiler öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Genel Sekreter Kaya, Çallı İlk ve Ortaokul müdürüne yaptıkları ziyaretin anısına, tarih ve kültür şehri şehrimizin değerli şahsiyetlerinin tanıtımına, hatırlanmasına katkı sağlamak amacıyla, İdaremiz tarafından hazırlanan ‘2017 Yılı Şehir Takvimi’ni takdim etti. Genel Sekreter okul müdüründen, takvimde bulunan ve Sivas’ın yetiştirdiği önemli değerlerin öğrenciler tarafından tanınması ve örnek alınması için okulda görülebilir bir yere asılmasını istedi.

Okul ziyaretinin ardından Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya ve beraberindekiler 2017 yılı içerisinde proje ihalesi yapılması planlanan Ziya Aydın Konuk Evi’ni gezdi. Köylerimizde birliğin, beraberliğin ve hoş sohbetlerin mekanı olan ve tarihi dokusuyla bizlere miras kalan köy konaklarının, gelecek nesillere aktarılması amacıyla İdaremizin hazırlayacağı projenin Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan geçtikten sonra uygulanması hedefleniyor.

İl Özel İdaresi, Çallı köyüne 1990 yılında yapılan arıtma tesisini, köyün içinde kalmasından ve yetersiz olmasından dolayı, köyün bin 100 metre dışarısına çıkartarak, 750 kişilik arıtma tesisinin inşaatını 2016 yılında tamamladı. Ayrıca İl Özel İdaresi Çallı köyüne 8 km ikinci kat asfalt stabilize onarımını gerçekleştirdi. Vatandaşların daha rahat ulaşım sağlaması için köy çıkışına ise menfez yapıldı. Yine köy içerisine son iki yılda 8.500 metrekare kilitli parke taşı döşendi. 2017 yılında ise İdaremiz, eski Kayseri grup yolunda 3 kilometre stabilize onarım gerçekleştirecek. Ayrıca, Çallı köyünün taşımalı eğitim merkezi olarak planlanması sebebiyle, köye ek dersliklerin yapımı projelendirilecek.

İnceleme gezisinin ardından Genel Sekreter ve beraberindekiler köy konağında vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Çallı köyü muhtarı Mustafa Bıçak ve köy sakinleri yapılan hizmetlerden dolayı Başta Sayın Vali Davut Gül olmak üzere, Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya’ya ve il genel meclisi başkanımız Sedat Özata’ya teşekkür etti.

blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.