"Araç muayeneleri, kaskoları, sigortaları ayrıca kendi evlerinin giderleri var"Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

17 Ocak 2021 - 20:57

“Araç muayeneleri, kaskoları, sigortaları ayrıca kendi evlerinin giderleri var”

Son Güncelleme :

16 Eylül 2020 - 18:23

“Araç muayeneleri, kaskoları, sigortaları ayrıca kendi evlerinin giderleri var”

Sivas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Yalman covid-19 salgın nedeniyle okulların uzaktan eğitime devam etmesi sonrası servis şoförlerinin ve Özel halk otobüsü şoförlerinin sorunlarını kamuoyu ile paylaştı.

“Araç muayeneleri, kaskoları, sigortaları ayrıca kendi evlerinin giderleri var”

Başkan Yalman; “ Ülkemizi ve Dünya’yı saran covid-19 salgını her anlamda esnaflarımızı mağdur etmiştir. Bu anlamda bizim servisçi esnaflarımız 14 Marttan beri kontaklarımızı kapatmışlardır ve bundan sonra da okullar uzaktan eğitime devam edeceği için kapalı kalacaktır.

Dolayısı ile bu esnaf arkadaşlarımızın giderleri aynı  şekilde devam etmektedir.

Bunların araç muayeneleri, kaskoları, sigortaları ayrıca kendi evlerinin giderleri var. Daha önce bu arkadaşlarımızın borçlarının ötelenmesi için müracaat ettik çünkü araçlarda değişti biliyorsunuz.

Fakat bu süre bitti ve eylül ayı ile okulların açılacağını düşünmüştük ancak görünen o ki okullar açılmayacak ve bu mağduriyetler artarak devam edecek” dedi. Yalman; “ Halk otobüslerimiz var biliyorsunuz otobüslerde yeni değişildi ve arkadaşlarımızın borçları var.

Onların borçları da ötelenmişti onlarında süreleri doldu. Şuanda hükümetimizin aldığı kararlar doğrultusunda yolcu sayıları sınırlandırıldı ki zaten vatandaş toplu taşımayı tercih etmiyorlar.

Araç giderleri de sürekli devam ediyor . Gelir gideri karşılamadığı için esnaflarımız mağdur durumdalar. Bu arkadaşlar umutlarını okulların açılmasına bağlamıştı ancak şu durumda o da zor görünüyor”dedi.

Balkan Şaban Yalman; “ Gelinen noktada bizim devletimizden talebimiz bu servisçi ve halk otobüsü kullanan arkadaşlarımıza devletimiz tarafından 1 yıl ödemesiz 50 bin lira kredi talebimiz var.

Bir yıl sonra da inşallah bu pandemi süreci biter ondan sonra da arkadaşlarımızın çarkı döner ve bu krediler de ödenir. Aksi halde şuanda esnaflarımız zor durumda ve sadece şuanda yakıtı kurtarıyorlar, şoför ve diğer giderlerin ödemesi yapılamıyor.

Bu anlamda da hükümetimizden böyle bir talebimiz var” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Memleket / Seyit Ömer Yıldız

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.