DOLAR 32,4316 % 0.28
EURO 34,9808 % 0
STERLIN 41,5239 % 0.36
FRANG 35,5103 % 0.3
ALTIN 2.436,34 % 0,28
BITCOIN 69.733,02 1.8

Esnaf Yeni Dükkanına Kavuştu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Esnaf Yeni Dükkanına Kavuştu

Tesviyeciler ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası ve SS Sivas Oto Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

Birinci etap olarak 55 dükkanın teslimi yapıldığı ve 100 dükkanı kapsayan ikinci etap için ise temelinin atıldığı törene Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Tesviyeciler ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil,  Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil ve beraberindekiler katıldı.

VALİ GÜL:  “DÜKKANLAR ARTIK DAHA MODERN”

Sivas Valisi Davut Gül, teslimi yapılan dükkanların eskiye oranla daha modern bir hal aldığını kaydetti. Sivas’ın her geçen gün yeni yapılaşmayla ileriye gittiğini kaydeden Vali Gül, şu ifadelere yer verdi:

“Bizim amacımız esnafımızı mutlu etmek. Esnaflık sadece ticaret yapmak değil. Yani kültürüyle, usta, kalfa, çırak ilişkisi olması gerekiyor ve bu Sivas’ta devam ediyor. Bu şehrin önemli bir kültürü. Esnaflarımız sadece kendi geçimini sağlamıyor. Birkaç kişiye istihdam sağlıyor. Bu şehrin işçisini çalıştırıyorlar. Komşusuna yardımda bulunuyorlar. Şehrin en kılcal damarlarına kadar küçük esnafımızı birebir bu çarkın içerisinde oluyor. Sivas her geçen gün gelişiyor ve gelişmeye devam edecek. Şuandaki dükkanlarımız, eski dükkanlara göre daha konforlu bunu yerini alan esnaflarımız rahatlıkla görebiliyor. Demek ki Sivas her geçen gün daha iyiye gidiyor.

Birbirimiz daha çok seveceğiz ve kardeş kabul edeceğiz. Sivas’ta bunun en güzle örneğini görüyoruz. Tek bayrak, tek millet, tek devlet etrafında birbirimizi severe, çalışarak ülkeye katkıda bulunuyoruz. Ben emeği geçenlere, başta Sayın Bakanımız, Belediye Başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN AYDIN: HAYIRLI OLSUN”

Açılacak olan dükkânların hem esnaflar, hem sanayi sitesi, hem de Sivas için hayırlı olmasını temenni eden Belediye Başkanı Sami Aydın ise, “Sanayi küçüğü ve büyüğü ile birbirini destekleyen yapıda kurulmadığı zaman arzu ettiğimiz büyük sanayilerin yaşaması mümkün değil. Yakın zamana kadar üretim yapan arkadaşlarımız ihtiyaçlarını çevre illerden karşılamak zorunda kalıyorlardı. Ancak nitelikli esnaflarımızın ve sanayicilerimizin her geçen gün arttığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

DEMİRGİL, “ESNAFIMIZA HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Daha sonra söz alan Tesviyeciler ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil ise teslimi yapılan ve temeli atılan dükkanlar hakkında temel bilgilere yer vererek şunları kaydetti:

“Sevginin, kardeşliğin, birliğin ve vatanseverliğin en güzel örneklerini sergilendiği Sivas’ımıza karınca kararınca hizmet etmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Kadim şehrimizde, bizim de bir eserimiz olsun diye yola çıktık. En büyük gücümüz, siz esnaf kardeşlerimizden aldık. Dayanışma, özveri, güven ve birliğin en sıkı ve samimi şekilde yaşanan örneklerine sahibiz çok şükür.

Bunun ilk meyvelerini işte toplamaya başlıyoruz. Bu anlamlı günde, yeni işyerlerimize kavuşuyoruz. Hiç kimseyi ayırmadan emeği geçen herkese minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

Bu kıvançlı günümüzde, yeni işyerlerimizle ilgili biraz teknik bilgi verecek olursak, SS Sivas Oto Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifimizin 1.etabında 52 dükkan bulunuyor. Yapımına 2015 yılında başladık. Birinci etabın toplam inşaat alanı 11 bin 391 bin metrekaredir.

Dükkanların en düşüğü 130, en büyüğü 253 metrekaredir. Dükkanlarımızda ayrıca 50 ile 75 metrekare arasında değişen oranlarda asma katlar bulunmaktadır. Kapalı alanlar dışında dükkan önlerinde bağımsız bölüm olarak kullanılmak üzere her dükkana önünde metrekarelerine bağlı olarak değişiklik göstermek suretiyle 60 ile 70 metrekare arasında açık alanları mevcut.

Temelini birlikte attığımız bu ikinci etapta, 98 adet yeni işyerimiz olacak. Yeni yapılacak işyerlerimiz 100 metrekare kapalı alan, 100 metrekare açık alan olmak üzere toplam 200 metrekare tekabül edecek. Ayrıca yeni işyerlerimizde de 50 metrekare asma ve çatı katı planladık.

Bugün itibariyle 2.etabımızın ilk harcını koyuyoruz. İlk etapta olduğu gibi 2.etabımızda 1 yıl içinde tamamlayıp esnafımızı yeni iş yerlerine kavuşturacağız. Hayırlı uğurlu olsun.

Teslimi yaptığımız işyerlerimizde bol kazançlar diler, devletimize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri yapımı tamamlanan dükkânların tapu ve anahtarlarını sahiplerine teslim ederek, kurdele kesimiyle dükkânların açışını gerçekleştirdi. İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan’ın duasıyla butonlara basan protokol, 100 dükkânın da temelini attı.

dukkan


YORUM YAP