Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Emine Hanımın vefat etmesi sonucu eskiden bahçe olan alan camii içinde kaldı

Emine Hanımın vefat etmesi sonucu eskiden bahçe olan alan camii içinde kaldı
22 Eylül 2020 - 11:36

200 yıldan daha fazla bir süre önce Zarazade Recep Paşa tarafından yaptırılan Zarazade Recep Paşa camii halk arasında bilinen adı ile Hanımın camii hikayesi ile camiiye ibadete gelen cemaati şaşırtıyor.

Emine Hanımın vefat etmesi sonucu eskiden bahçe olan alan camii içinde kaldı

Hicri 1227 yılında Sivas’ta görev yapan Zarazade Recep Paşa tarafından yaptırılıyor. O zaman ki şartlarda düz çatı ve kerpiçten olan cami 1954 yılında yapılan yenilenme çalışmaları ile taştan duvarları ile çatısı ve bugünkü minaresi yapılmıştır.

O zamanlarda mahalle camisi olarak hizmet veren cami devlet dairelerine yakınlığı nedeniyle ihtiyaca cevap veremez hale gelmiş ve çeşitli genişletme çalışmaları ile şuan ki halini almıştır.

Adı resmiyette “Recep Paşa Cami” olan cami halk arasında Hanımın cami olarakda bilinmektedir.

Nedeni ise Recep Paşa’nın eşi Emine Hanım vefat etmesi sonucu o zaman bahçe olan şimdi ise camii içinde kalan bölüme defnedilmesi ve mezarının burada kalmasıdır.

Dönemin hatırı sayılır ailelerinden biri olan Zarazade Recep Paşanın eşi Emine Hanım, yaşantısı boyunca ihtiyaçlı ailelerin elinden tutmuş ve kendisini de ilime adamış.

Halk arasında sevilen, sayılan bu köklü ailenin bir ferdi olan Emine Hanımın vefatının ardındansa onunun adının yaşatılması amacıyla cami günümüze kadar Hanımın camii olarakda biliniyor.

Günümüzde camiye gelen cemaat namazını kıldıktan sonra da Emine Hanım içinde dua etmeden ayrılmıyor. Memleket / Seyit Ömer Yıldız

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]