DOLAR 33,0628 % 0.18
EURO 36,0766 % 0.18
STERLIN 42,9107 % 0.06
FRANG 36,9787 % 0.35
ALTIN 2.619,77 % 1,94
BITCOIN 64.567,99 1.611

Elektrik aboneliklerinde tüm sistem değişti! Sayaçlar tek tek sökülecek!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Elektrik aboneliklerinde tüm sistem değişti! Sayaçlar tek tek sökülecek!

Milyonlarca elektrik abonesini ilgilendiren flaş değişiklik! Tüm aboneleri kapsıyor, sayaçlar tek tek sökülecek.

Elektrik aboneliklerinde tüm sistem değişti! Sayaçlar tek tek sökülecek!

Tüm elektronik abonelerini ilgilendiren yeni bir düzenlemeye geçileceği açıklandı. EPDK tarafından alınan karara göre, akıllı sayaç sistemine geçilecek. Milli Akıllı Sayaç Sistemi (MASS) ile birlikte elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçlar, merkezi bir yazılım ile yönetilecek. İki yönlü haberleşme sayesinde elektrik tüketim verileri doğrulanacak ve saklanacak.

MASS sistemi; modem, merkezi haberleşme yazılımı, haberleşme protokolü, veri yoğunlaştırıcı ve kullanıcı mobil uygulamasından oluşacak. Mevcut sayaçların akıllı sayaçlarla değiştirilmesi süreci ise dağıtım lisansına sahip tüzel kişiler tarafından yürütülecek.

FATURA KARŞILAŞTIRMA VE UYARI SİSTEMİ

MASS sistemi ile birlikte Elektrik Dağıtım şirketleri, mobil uygulama üzerinden abonelere hizmet verecek. Aboneler, cep telefonları aracılığıyla günlük ve aylık ortalama elektrik tüketimlerini görüntüleyebilecek.

Aşırı tüketim durumunda, kaçak kullanım ihtimaline karşı uyarı yapılabilecek. Ayrıca, benzer kullanıcıların ortalama tüketimleri ile karşılaştırmalar yapılarak abonelere bilgilendirme sağlanacak ve tüketim sınır aşımı durumunda uyarılar gönderilecek.

KESİNTİLER ANLIK BİLDİRİLECEK

Elektrik abonelerini ilgilendiren yeni düzenlemeler kapsamında, abonelerin bulundukları yıl ve bir önceki yılın kesinti süreleri, sayıları ve herkesin başlangıç ve bitiş süreleri karşılaştırılabilecek.

Mobil uygulama üzerinden bildirimli ve bildirimsiz kesintiler hakkında anlık bilgi verilecek ve abonelerin şikayet ve talepleri de bu uygulama üzerinden alınabilecek.

ABONELERE UYARI YAPILACAK

Sistem üzerindeki elektrik sayacının kapanma periyotları tanımlanacak ve tüketim oluşması durumunda abonelere uyarı bildirimi yapılacak. Teknik kalite parametreleri kapsamında aboneye bilgi verilirken, elektrik kullanımı ile ilgili elde edilen veriler internet üzerinden paylaşılacak.

YENİ SİSTEMLE UYUMLU ÇALIŞACAK

Yeni elektrik sistemi MASS’e geçiş sürecinde, yeni sayaçlara öncelik tanınacak. Sanayi ve tarımsal aboneler, yıllık tüketimi 10 megavat saatin üzerinde olan sayaçlar, arıza nedeniyle değiştirilmesi gereken sayaçlar ve kaçak elektrik şüphesi bulunan sayaçlar öncelikli olacak.

Zamanla tüm elektrik şebekesinde bu yeni sistem yaygınlaştırılacak. Halihazırda kullanılan ve uzaktan okumaya imkan veren sayaçlar da yeni sistemle uyumlu çalışacak. Sistemin veri güvenliğini tehlikeye atmamak amacıyla çalışma sistemi kayda alınarak devam edecek.

Sivas Haber– Sivas Haberler

YORUM YAP