REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Ziyarete Tamamen KapatıldıBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

21 Ocak 2022 - 08:56

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Ziyarete Kapatıldı

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Ziyarete Kapatıldı
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2017 - 12:53

UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan ve Avrupalı bazı bilim adamlarınca “Anadolu’nun El Hamrası” olarak nitelendirilen DivriğiUlu Cami ve Darüşşifası’nda, 800 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışması gerçekleştiriliyor.

Restorasyon dolayısıyla sadece cumartesi ve pazar günleri saat 12.00-18.00 arası ziyarete açık olan eser, “geçici çatı” çalışmaları nedeniyle tamamen ziyarete kapatıldı.

“Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Ziyarete Kapatılmıştır”

Divriği Kaymakamı Abdullah Özübek, yaptığı yazılı açıklamada, “Bir süredir DivriğiUlu Cami ve Darüşşifası’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bugünden itibaren ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar ziyaretçilerimizin can güvenliği açısından Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ziyarete kapatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Geçici çatı” çalışmalarını yürüten firmanın genel müdürü Mukadder Er de temel beton çalışmalarının devam ettiğini, kısa süre içerisinde çatı sisteminin montajına başlanacağını belirtti.

Yaklaşık 5 ay içerisinde geçici çatı kurulumunun tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Er, “Eser, avlu dışından olmak üzere çepeçevre kapatılmış olup ziyaretçilerin şantiye sahasına girişi engellenmiştir. Yani eserin iç ve dış kapsamı ilerde belirlenecek yeni bir tarihe kadar tamamen ziyarete kapalıdır.” açıklamasında bulundu.(AA)

Sivas Haberleri için tıklayınız.


REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.