Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’de Üretilen Kumaş NASA Yolunda

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Denizli’de Üretilen Kumaş NASA Yolunda
426
10 Aralık 2017 - 22:37

Denizli’de üretim yapan ve yüksek teknolojili kumaşlar geliştiren bir firma yüzde 100 pamuklu kumaşa geç tutuşma ve radyasyona dayanıklılık özelliği kazandırdı. NASA bu kumaşı kullanabilir.

Denizli’de Üretilen Kumaş NASA Yolunda

Denizli’de yüksek teknolojili tekstil ürünleri üzerine faaliyet gösteren Evteks şirketi, altı yıllık çalışma sonucunda astronot ve pilotların kullanabileceği gelişmiş bir kumaş üretti. Firma yüzde 100 pamuklu kumaşa geç tutuşma ve radyasyona karşı koruyuculuk gibi özellikler kazandırdı.

 

Dünyada kullanımı giderek artan anti-mikrobiyal, geç tutuşur, çabuk kuruyan, sinek kovan gibi fonksiyonellere sahip kumaşların sentetik elyaf içeriyor, bunların getirdiği avantajlara rağmen doğal olmaktan uzak oluyor. Bu kapsamda geliştirilen hem doğal hem de fonksiyonel yapıdaki yüzde 100 pamuklu kumaşın testleri Pamukkale Üniversitesinde sürüyor. Sonuçlarının başarılı çıkmasının ardından küresel patent başvurusunda bulunulacak.

Henüz patent sürecinin devam etmesi nedeniyle teknik ayrıntıları paylaşamadıklarını aktaran Evteks Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, projenin TİM tarafından düzenlenen İnovaLİG 2017’de ilk 3’e girmeyi başardığının altını çiziyor.

 Radyasyona karşı dayanıklı yapıdaki kumaşın NASA’daki astronotların iç giyiminde kullanılabileceğini belirten İsa Dal, “Özellikle radyasyona maruz kalan ter ve nemi vücuttan hızla uzaklaştıran antibakteriyel özelliğinden dolayı bu ürünün pilotlar ve astronotlar için uygun olduğuna inanıyoruz. NASA’ya tedarik sağlayan firmalarla görüşmeye başladık. Anlaşabilirsek Denizli’den çıkan kumaş NASA’daki astronotlar tarafından iç giyim olarak kullanılabilecek.” dedi.

Evteks, kumaş ihracatı için ABD’li bir firma ile 400 bin dolarlık anlaşma sağladı. Firma, yurt dışında pek çok ülkeye kumaş ihraç ediyor. TOBB’un belirlediği İhracatın Gizli Şampiyonları listesine girmeyi başardı. Evteks’in 2018 yılında ciro beklentisi 3 milyon dolar seviyesinde.

Kaynak: Donanım Haber

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58