Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Dekanlar İstifa Etti!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Dekanlar İstifa Etti!
24 Ağustos 2020 - 12:33

14 Ağustos 2020 tarihli Resmî Gazete´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atanan Prof. Dr. Alim Yıldız, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda düzenlenen törende Rektörlük mazbatasını YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan aldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Dekanlar İstifa Etti!

Görevine resmen başlayan Prof. Dr. Alim Yıldız’ın atanmasının ardından Üniversite de görev yapan fakülte dekanlarının istifa ettiği öğrenildi.

Tıp Fakültesi Dekanı İstifasını Geri Aldı!

17 Ağustos 2020 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’nde düzenlenen toplantıda istifalarını veren Dekanlar arasında yer alan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin’in ertesi gün SCÜ Rektörlüğü’ne ve YÖK’e ikinci bir dilekçe yazarak istifasını geri çektiği öğrenildi.

Konuyla alakalı Tıp Fakültesi Dekanı şu mesajı paylaştı….

“Rektörümüz Alim Yıldız’ın tekrar atanmasını, hemen ertesi gün YÖK ve Sayın Cumhurbaşkanımız’ın kararına saygım gereği mesaj atmak suretiyle kutladım ve hayırlı olsun dileklerimi ilettim. Dekan Yardımcısı arkadaşlarımla Cuma günü toplanıp Salı veya Çarşamba günü randevu alıp kendilerini Tıp Fakültesi Yönetimi olarak yüz yüze tebrik etme kararı aldık. Ortamda fitne çıkar diye de belli bir süre üniversitede bulunmamak için izin aldım. Ancak 16 Ağustos pazar gecesi 23.15’de bir Rektör Yardımcısı tarafından dekan yardımcım, 17 Ağustos Pazartesi sabahı ise başka bir rektör yardımcısı tarafından fakülte sekreterim aranarak benim 13.30 da senato salonundaki toplantıya gelenek istifa edip etmeyeceğim sorulmuştur. Daha sonra 11.34 de Rektörlük özel kalemi beni Rektör Bey’in makamda beklediğini ifade ederek aradı. Makamında Rektör Bey diğer dekanların istifa edeceğini belirterek benim de istifamı özel kalemine bırakmamı istedi. Ben de Özel Kalem arkadaşımdan kağıt kalem isteyerek ve 4 yıllık kendi yönetimlerine verdiğim emeğimi hiçe sayan bu tavırlara üzülüp sinirlenerek istifamı oracıkta yazarak sekreter Bey’e bıraktım. Bu görüşme esnasında Rektör bey kendisi hakkında dosya verdiğime dair üzerime atılmış bir iftirayı bana zikretti. Ben de insanlıkla bağdaştırmadığım ve hiçbir zaman hayatımın hiçbir anında aklıma bile gelmeyecek böyle bir iftirayı iletenlerin 24 saat içerisinde ortaya çıkarılarak tarafımla yüzleştirilmesini arz ettim. Hakkımı ancak o zaman helal edeceğimi bildirdim. Kendisi tamam çabuk ulaşabileceğim birisi dediği halde bu saate kadar maalesef bu yapılmamıştır. Sizlerin de duymuş olabileceğini düşündüğüm aynı iftira farklı yerlerden de tarafıma iletilmeye başladı. Konuyu istişare ettiğim arkadaş ve dostlarımla bu iftiranın tamamen benim zorla istifa ettirilmeme meşruiyet kazandırmak ve itibarımı zedelemek için yapıldığı kanaatine ulaştık. Ben de Salı günü Rektörlüğe ve YÖK’e istifamın işleme konulmaması konusunda dilekçemi verdim. Üzerime atılmış, itibarımı zedelemeye yönelik bu iftirayı atanın bulunup benimle yüzleştirilinceye veya yönetimin beni istifaya zorlamak ve istifamı kamuoyunda meşrulaştırmak için üzerime atıldığını kabul edene kadar mücadelem devam edecektir. Bana yapılan bu hoyrat haksızlığın önümüzdeki günlerde başka arkadaşlarıma ve üniversite elemanlarına da yapılmaması içindir mücadelem. Bu açıklamayı büyük kısmına çok saygı duyduğum ve sevdiğim siz çalışma arkadaşlarıma beni yanlış tanıtma çabalarına ve itibarımın zedelenmesine müsaade etmemek için sizlerin zaman zaman Bu grupta yazdığınız gibi “Kendime yakışanı yaptığımı” bilmenizi istediğimden yazdım. Bu gün Sayın Cumhurbaşkanımız’ın açıklayacağı sürprizin Vatanım ve Milletim yanında Şehrimiz ve Üniversitemiz için de çok güzel bir dönemin başlanmasına dua ediyor, Cumanızı tebrik ediyor hepinizi sevgiyle selamlıyorum.”

CÜ Rektörlüğü Konuyu Yalanladı!

Kamuoyuna yansıyan istifa süreci sonrası Cumhuriyet Üniversitesi’nden servis edilen bilgiye göre;

“Sayın Rektörümüzün atanmasına kadar geçen yaklaşık 2 aylık süreçte Prof. Dr. İlhan Çetin’in de dâhil olduğu idari görevi bulunan hiçbir öğretim üyemizden istifa konusunda talepte bulunulmadığı gibi Rektörümüzün atanmasından sonra da böyle bir durum gerçekleşmemiştir. Eski Tıp Fakültesi dekanımız Prof. Dr. İlhan Çetin, 17.08.2020 tarihinde Sayın Rektörümüzü ziyaret ederek kendi isteği ile istifasını sunmuştur. Sayın Çetin, geçmişte belediye başkan yardımcılığı dâhil önemli idari görevlerde bulunmuş yasaları ve teamülleri bilen bir öğretim üyemizdir. Hür iradesi dışında kendisinin istifaya zorlanması asla söz konusu olmadığı gibi Rektörümüzle helalleşerek ayrılmıştır.” Denildi.

YÖK Dekanların İstifa Ettirilmemesine Dönük Tüm Üniversitelere Yazı Gönderdi!

Yüksek Öğretim Kurulu’nun tüm üniversitelere gönderdiği “Dekan Seçimi ve Ataması” başlıklı yazısında belirtilen;

“_Yükseköğretimde yönetişim modelini öne çıkaran Yeni YÖK olarak, yeni atanan rektörlerce mevcut dekanlara görevlerini bıraktırmaya yönelik herhangi bir tutum takınılmamasını, üniversitelerin çoğulcu bir yönetim anlayışıyla ve mevzuat çerçevesinde bileşenleri ile birlikte yönetilmesini özellikle önemsiyoruz. Rektörlük değişimi sonrası “kendi özgür iradesiyle görevinden ayrılma hakkının kullanımı” ifadeleri sonrası ise YÖK’ün yaşanan bu gelişmeler sonrası nasıl bir süreç başlatacağı merak ediliyor.

Konuyla ilgili YÖK tarafından soruşturma başlatılıp başlatılmayacağı ise şuan bilinmiyor.

Büyük Sivas Haber

 

 


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]