DOLAR 27,3861 % 0.25
EURO 29,0664 % -0.07
STERLIN 33,4657 % 0.04
FRANG 29,9498 % 0.01
ALTIN 1.627,65 % -0,90
BITCOIN 742.658 -0.318

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler’in (BM) 77’nci Genel Kurulu’nda konuştu!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler’in (BM) 77’nci Genel Kurulu’nda konuştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) 77’nci Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler’in (BM) 77’nci Genel Kurulu’nda konuştu!

Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla devlet başkanı ve hükümet başkanının katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmeleri, yoğun güvenlik önlemleriyle ABD’nin New York kentinde başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu’nda katılımcılara gündeme dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

BM 77. Genel Kurulu’nun ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Toplantımızı dünyamızın birden fazla tehditle eş zamanlı olarak baş etmeye çalıştığı kritik bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Türkiye olarak salgın sürecinde hiçbir ayrım göstermeden, 161 ülkeye destek sağladık. TURKOVAC’ın tüm insanlığın hizmete sunduk. Paris Antlaşmasını geçtiğimiz yıl onayladık.

Tahıl koridoru: Ukrayna tahılının dünyaya ulaşmasını temin ettik
Artan enerji, gıda ve ham madde fiyatlarının oluşturduğu enflasyon baskısı tüm ekonomileri menfi yönde etkilemektedir. Gelişmeler enerji arz önemini de çarpıcı şekilde öne taşımıştır. Bölgesel ve küresel enerji güvenliğini destekleyen pek çok projeyi hayata geçirdik. Yaşanan süreç, gıda güvenliğini de riske atmıştır. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı karanlık tabloyu, uluslararası işbirliği ve dayanışmayı hakkaniyetli bir yaklaşımla güçlendirmektedir. Türkiye olarak bu iradeyi salgın ve iklim değişikliği süreçleri yanında Rusya-Ukrayna savaşının meydana getirdiği sarsıntılarla mücadele de ortaya koyuyoruz.

Tarafları önce Antalya diplomasi töreninde sonra da İstanbul’da bir araya getirdik. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasını temin ettik. Bu gelişmeyi sağlayan İstanbul mutabakatının 2. ayı dolarken sevkiyatın ivme kazanmasını izliyoruz. Dünyanın 4 bir yanında uluslararası camiadan medet umanların BM’ye güven bu başarıyla tazelenmiştir. İstanbul mutabakatı taraflar açısından sonuç verdiğini de ispatlamıştır. Tüm insanlığın güvenliğini ilgilendiren Zaporijya nükleer santrali için de gösterilebilir.

– “Hindistan ve Pakistan arasında güçlü barış tesis edilmemiş olmasından üzüntü duyuyoruz”
– “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki süreçleri destekleyerek çözüm fırsatı için önemli adımlar attık”
– “Orta Doğu’da kalıcı barışın ve istikrarın tesisi açısından İsrail-Filistin ihtilafında iki devletli çözüme güçlü destek veriyoruz”
– “Libya’da adil bir seçim yapılarak güçlü bir hükümetin işbaşına gelmesine hepimiz katkıda bulunmalıyız”
– “Irak’taki ortamı istismar eden terör örgütlerinin ülkemizdeki eylemlerine asla müsaade etmiyoruz”
– “Yunanistan hukuksuz geri itmeleriyle Ege’yi mülteci mezarlığına çeviriyor”
– “Suriye’nin kuzeyindeki 4 milyonu aşkın sivil güvenlik şemsiyemiz ve uluslararası yardımla hayata tutunuyor”
– “Dünya 5’ten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür gerçeğinin altını çizmeye devam edeceğiz” dedi.-internethaber

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP